Günümüzde bahçe mobilyalarının üretiminde birçok farklı malzeme kullanılır. En iyi malzemenin hangisi olduğuna bir tek doğru cevap verilemez. Her malzemenin farklı özellikleri vardır ve doğru malzemeyi bulmak hangi alanda kullanıldığına göre değişebilir. Ahşap mobilyalarının tümünde FSC sertifikasına dikkat edin. FSC sertifikası sürdürülebilir ahşap üretiminin garantisidir.

 

Tik Ahşabı

Rengi orta altın kahverengi olan bu ahşap en değerli ve en eski ahşaplar arasında yer alır. Doğal bir yağ içeriği ise ahşabın suya ve mantarlara karışı dayanıklı olmasını sağlar. Tik ahşabından üretilen bahçe mobilyaları şekillerini uzun süre korur ve kolay deforme olmaz. Sadece ahşabın kendisi değil, aynı şekilde diğer çelik parçaları da aşınmaya karşı dayanıklıdır. Diğer ahşaplara göre tik ahşabı daha hafiftir.

 

Akasya Ahşabı

Akasya ahşabını vazgeçilmez kılan yüksek dayanıklılığı ve özellikle de bahçe mobilyası olarak hassas olmama özelliğidir. Yüzeyi herhangi bir koruyucu işlem görmeksizin dış alanda son derece dayanıklı ve ender ahşap türleri arasında sayılabilir. Düz yüzeyi ve açık renk tonu kendine has doğal dalgalarıyla bahçe mobilyalarına şık ve modern bir hava katar.

 

Okaliptüs Ahşabı

Okaliptüs ahşabından üretilen bahçe mobilyaları akasya veya tik ahşabından üretilen mobilyalara göre biraz daha uygun fiyata sunulur. Bunun sebebi okaliptüs ağaçlarının oldukça hızlı büyümesidir. Uzun ömürlü ve dayanıklı bir ahşap türüdür. Sürekli yağış altında kalmaktan veya kızgın güneşe maruz bırakılmaktan korunması gerekir. Örneğin üstü kapalı bir alanda muhafaza edilebilir.

 

Plastik

Bahçe mobilyalarında en yaygın olarak kullanılan malzemelerden biridir. Hem su geçirmez hem de bakımı son derece kolaydır. Ayrıca plastik ürünler hafiftir. Plastik malzemeden üretilmiş birbirinden farklı modeller bulunur. Üst üste rahatlıkla koyulabilen beyaz sandalyelerden özel lounge mobilyalara kadar çeşit yelpazesi geniştir. Plastik ürünlerde fiyat ve kalite parametresi ise oldukça geniştir. Plastik ürün alırken kalitesini gösteren TÜV ve GS sertifikasına dikkat edin. Polietilen plastikten üretilen ürünler PVC’ye göre daha doğa dostu olduğu için tercih etmekte fayda vardır.

 

Metal: Alüminyum ve Çelik

Metaller son derece sağlam ve uzun ömürlüdür. Farklı kaplamaları sayesinde yüzeyinden su kolayca kayıp gider. Böylece paslanma gibi bir risk ortadan kalkmış olur. Dış mekanlar için genelde çelik ve hafif ağırlıkta olan alüminyum arasında seçenekler vardır. Dikkat edilmesi gereken ise metal malzemelerin güneş altında çok hızlı ısınmasıdır. Ancak genelde farklı malzemeler bir arada kullanılır. Örneğin metal ayaklı ve tik ahşaplı masa üstü tezgahı veya tekstil kaplamalı metal sandalye gibi.

 

Rattan Görünümlü Plastik Dokuma

Rattan bahçe mobilyaları doğal görünümleri dışında aynı zamanda da son derece konforludur. Doğal malzemesi ise yağmura ve güneşe karşı hassastır. Bu nedenle dış mekan için çok uygun değildir. Polirattan malzemeden üretilen mobilyalar ise bahçe ve balkon için iyi bir alternatiftir. Rattan görünümlü plastik dokumadır. Bu malzeme plastik ve rattanı birleştirip konforlu ve doğal bir hasır veya sepet görünümü sunar. Bu malzemeden yapılan ürünlerin bakımı kolay ve hava şartlarına dayanıklıdır.

 

FSC® Çünkü Ormanları Seviyoruz

Ekolojik sistem içinde ormanın insan ve hayvanlar için yeri asla doldurulamaz. Ancak orman ahşap üretimi açısından tehlike altında bulunmaktadır.

Uluslararası Orman Yönetim Konseyi (Forest Stewardship Council® (FSC) dünya üzerine orman belgelendirme standartlarını belgeleyen tek kuruluştur. Orman yönetiminde sorumluluk bilinci içinde hareket etmeyi garantileyen, doğa ve sosyal standartları gözeterek ormanın tüm önemli fonksiyonlarının devamlılığını sağlamaktadır.

Tchibo bahçe mobilyalarının tümünde FSC sertifikalı ahşap kullanmaktadır.