İlkbahar demek uyanan doğa, açan çiçekler demek… Peki hangi çiçeklerin ilkbaharda açtığını biliyor musunuz? İşte en bilinen 5 ilkbahar çiçeği:
 

Menekşe

 

İlkbahar çiçekleri dendiğinde akla gelen ilk çiçek, iç açan renkleri ve yaydığı harika kokuyla menekşe oluyor. 20 cm’e kadar büyüyebilen hercai menekşeler, mor ve sarı renklerde, genellikle de Nisan sonu, Mayıs başı gibi açarlar. Menekşe yetiştirmek için derin saksılar yerine geniş ağızlı saksıları tercih etmeniz önem taşımaktadır. Her ne kadar aydınlık alanları sevseler de, dik gelen güneş ışığında tutmamanız gerekir.
 

Sümbül

 

Sümbül, yılda yalnızca bir kez ilkbaharda çiçek açar. Doğal sümbüller Mart-Nisan aylarında, kültür sümbülleri ise Mayıs ayı gibi açar. Güneşi ve yarı gölgeyi severler. Çiçekleri açtıktan sonra sulama sıklığını yavaş yavaş artırmanızda fayda vardır. Yapraklarının daha uzun süreli sağlıklı kalabilmesi için, öğlen güneşine direkt olarak maruz bırakmamanız gerekir. Yetiştirilmesi basit olduğu gibi, aynı saksıda yıllarca yaşayabilmektedirler.
 

Karanfil

 

Dünyadaki en yaygın birkaç çiçekten biridir. Nisan ayında açmaya başlar ve Kasım ayına kadar düzenli olarak açmaya devam eder. Kış mevsimini sert geçiren bölgelerde kış aylarına dayanamadıkları için, bahar başında yeniden fidelemek ya da tohumlamak gerekir.
 

Alisyum

 

Çok sayıda açan çiçeği ve hoş kokusuyla alisyum, en çok bilinen bahçe bitkilerindendir. Özellikle beyazı çok hızlı yayılır ve zemini çok kısa zamanda örter. Bol güneşli ortamları seven alisyumlar, yarı gölgede de yetişebilir. Çok ıslak veya çok kuru toprakları sevmeyen alisyum için nemli bahçe toprağı idealdir. Fide alınırsa Nisan ayında tohumunu dökmesini beklerseniz. Mayıs ortasında açar.
 

Begonya

 

Begonyalar yarı gölge bitkileridir. Nisan ayından ekim sonuna kadar açarlar. Doğrudan güneş ışığı istemeyen begonyalar için, diğer ışık kaynaklarından da yararlanabilirsiniz. Ne çok soğuk ne de çok sıcak havaları sevmezler. Kış aylarında soğuktan korumak amacıyla çok az sulanması gereken begonyaları, sıcaklığın arttığı bahar aylarında biraz daha fazla sulamak gerekir. Suyun, toprağın her tarafına ulaştığından emin olmayı unutmayın.