Balkonda Bitki Yetiştirmenin Püf Noktaları

 

Özellikle yerleşimin çok yoğun ve nüfusun kalabalık olduğu büyük şehirlerde yeşile ve doğaya olan özlemimiz her geçen gün artıyor. Kimi zaman kendimizi sıkışmış hissediyor ve her fırsatta tabiatla bütünleşmek istiyoruz. Ne yazık ki hepimizin bahçeli evleri yok. Ancak hemen herkesin küçük de olsa bir balkonu var?. Siz de balkonunuzu kendinize özel minik bir bahçeye dönüştürmek istiyor, ancak bir türlü ilk adımı atamıyorsanız bitki yetiştirmenin püf noktalarına yer verdiğimiz bu yazımız sizi harekete geçireceğinden eminiz.

 
 

Uygun Mekân Seçimi

 
Camekanlı balkonlar rüzgâr, toz ve soğuk havaya karşı korunalı olduklarından, bu balkonlarda dört mevsim çiçek ve sebze yetiştirebilirsiniz. Açık, geniş ve güneş alan balkonlarda ise sebze, süs bitkisi, hatta bodur meyve ağacı yetiştirmek bile mümkün.  Ancak böyle açık balkonlarda mevsimlerden ve değişen hava koşullarından daha çok etkileneceğinizi belirtelim. Bitkileriniz için mekânı belirlerken önce o bitkinin ihtiyacını sonra da kendi şartlarınızı değerlendirmelisiniz. Ancak tüm bitkiler için geçerli olan birtakım kurallar da var. Örneğin balkonunuzun havadar, nemli ve güneş ışınlarını direkt olarak almayan bir konumda olması bitkilerinizi yetiştirmek için en uygun koşulları sağlamanıza yardımcı olur. Eğer birden çok balkonunuz varsa bu özellikleri taşıyan birini seçin. ‘Sadece tek bir balkonum var’ diyorsanız balkonunuzun bu kısmını kullanın. Alanınız en etkin şekilde kullanabilmeniz için size harika bir önerimiz var. Balkonunuzun yukarıdaki özellikleri taşıyan köşesine bitki merdiveni koyabilir, birden çok bitkiyi küçük bir alanda yetiştirebilirsiniz.
 

 

Saksı Ve Toprak Seçimi

 
Bitkilerinizin sağlıkla büyüyebilmesi için saksı ve toprak seçimine özen göstermelisiniz. Saksılarınız yeterli büyüklükte olmalı ve altında muhakkak delikler bulunmalı. Bu sayede bitkileriniz nefes alabilir. Saksılarınızı plastik yerine doğal malzeme ile yapılmış olanlardan seçmenizin bitkilerinizin gelişimine katkı sağlayacağını da hatırlatalım. Bitkiniz için en uygun saksıyı seçmeden önce mozaik saksımıza bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Üzerindeki mozaik motifi ile göz zevkinize hitap edecek bu ürün bitkileriniz için de elverişli bir yuva olacak.
 

 

Sulama

 
Balkondaki saksılarınız için ince ağızlı bir sulama kabı kullanmalısınız. Suyla toprağı acele etmeden yavaş yavaş buluşturmanız suyun emilimini arttıracaktır. Bir de küçük notumuz var; bitkileri güneşin dik geldiği öğlen ve akşamüstü saatleri yerine sabah saatlerinde sulamanızı tavsiye ediyoruz.
 
Hepinize balkonunuzda keyifli saatler diliyor, çok sayıdaki balkon ve bahçe ürünümüzü incelemek için www.tchibo.com.tr’ye bekliyoruz.