Her ebeveyn adayı dokuz ayı, bebeklerinin tüm hazırlıklarının tamamlanması için çok kısıtlı bir süre olarak görür. Hangi kıyafetler gereklidir? İlk doğduğu günden itibaren dolabında ne tür kıyafetler olmalıdır? Nihayet doğduğu gün sizin ihtiyacınız olanlar nelerdir? Bu sebeple sizin için ihtiyacınız olan ipuçları bulabileceğiniz bir Bebek Rehberi hazırladık.

 

Bebeğinizin Altını Değiştirme Tüyoları

Bebeğinizin bezi kirlilik yapmayan, yıkanabilir ve değiştirelebilir olan havlu ya da molton üzerinde değiştirilmelidir. Bebeğinizin bezini değiştirirken oda sıcaklığı 21 derece olmalıdır. Tüm odayı ısıtmak zorunda kalmamak için alt değiştirme masasına ısıtıcı yerleştirebilirsiniz.

Alt değiştirme masasını alırken; bez, havlu ve kıyafetler için birçok çekmecesi olmasına ve sizin belinizi incitmeyeceğiniz bir yükseklikte olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Bebeğinizi Doğru Bir Şekilde Yıkamak

Bebeğinizi yıkayacağınız odanın sıcaklığı yaklaşık 24 derece, küvetin içindeki suyun sıcaklığı da yaklaşık 37 derece olmalıdır. Önemli: Bebeğinizin banyosu 5-10 dakikadan uzun olmamalıdır.

İpucu: Bebeğiniz banyo esnasında küçük banyo oyuncakları ile hem eğlenecek hem de becerileri gelişecektir.

 

İyi Uykular & Tatlı Rüyalar

Bebeğiniz için en iyi uyku kendi beşiğinde yumuşacık pijaması veya uyku tulumuyla daldığı uykudur. Bebeğinizin güzelce uykuya dalması için ninniler, müzik kutuları ve hafif bir gece lambası size yardımcı olabilir.

İpucu: Bebeğinizin yorgun olduğu anı kaçırmayın. Bebeğiniz gözlerini, kulaklarını ovuşturmaya başladığında, hareketlerini kontrol edemediğinde ya da çevreye karşı duyarlılığı azaldığında uyku için en doğru zaman gelmiş demektir.