En değerli varlığımız bebeklerimiz için her zaman, her şeyin en iyisini bulmaya çalışırız. Onları en iyi şekilde yetiştirmek, en sağlıklı şekilde beslemek için yollar ararız. Peki doğduğu andan itibaren üzerine titrediğimiz bebeklerim için kıyafet seçerken nelere dikkat ediyoruz? Şekline mi, kumaşına mı, fiyatına mı? Her şeyde olduğu gibi bu konuda da en önemli kriterimiz sağlık olmalıdır. Bebekler, yetişkin insanlara göre çok daha hassas bir cilt yapısına sahip oldukları için kötü, sağlıksız kumaşlar ile kolayca cilt problemleri yaşayabilir. Elbette bebeğimize bunları yaşatmak istemeyiz. En değerli varlıklarımızın sağlığı ve rahatı için nasıl kumaşlar seçmeliyiz, beraber öğrenelim…
 

Bebeğiniz için seçtiğiniz kumaş, onun hassas cildi için uygun değilse cilt problemlerine neden olabilir.  Bunun nedeni ise bebeklerin bağışıklık sisteminin tam olarak gelişmiş olmaması dolayısıyla alerji ve egzamaya yatkın olmasıdır. Bebeğiniz için kıyafet seçerken en önemli kriteriniz, ter emen ve elastik olan, nefes alabilen kumaşları seçmek olmalıdır. Böylece bebeğiniz terlemez, ayrıca kolayca hareket edebilir.
 

Annelerin seçimi çoğunlukla pamuktan yanadır. Çünkü pamuklu kumaşlar rahattır ve defalarca yıkanabilir. İster %100 pamuktan, ister pamuk-polyester karışımından üretilmiş olsun, bu kumaşlar bebekler için oldukça rahattır ve bu da ebeveynlerin hayatını kolaylaştıracak bir faktör olacaktır. Pamuklu kumaşlar yaygın olarak birçok farklı desen, renk ve modelde üretilmektedir. Bu avantajı sayesinde bebeğiniz için renk renk, farklı modellerde pamuklu kumaşlardan üretilen kıyafetler alabilirsiniz.
 

Bebeklerin sağlığı ve rahatı için bir diğer kumaş tercihi de keten olabilir. Keten kumaşlar, genellikle ince oldukları için yaz aylarında tercih edilmelidir. Dezavantajı ise yıkama ve ütülüme konusunda biraz zorlayıcı olması, özel dikkat gerektirmesidir. Ancak keten kumaşlar en az pamuk kumaşlar kadar yumuşak ve aynı derecede rahattır. Kolayca kırışabilmesi ve üzerinde kir tutması sebebiyle günlük kullanım için çok uygun olmasa da, rahatlığı ve güzel görüntüsü ile tercih edilebilir.
 

Soğuk kış mevsimleri içinse yünlü kumaşları tercih etmeniz gerekmektedir. Ancak bu kumaşların bebeğinizin cildini kaşındırmayacak, yumuşak kumaşlar olmasına dikkat etmelisiniz. Kaşıntıya sebebiyet veren kumaşlar bebeğinizin cildinin tahriş olmasına neden olabilir.  Sert yün kumaşlar ise bebeğinizin hareket kabiliyetini kısıtlayacak ve huzursuz olmasına sebep olacaktır. Bir bebek her zaman rahat hareket edebilmek ister. Bu yüzden kış aylarında polar kumaşları tercih edebilirsiniz. Polar kumaşlar çok hızlı kurur ve lekeleri de kolaylıkla çıkabilir. Bu da oyun oynarken ve yemek yerken kıyafetlerini kirleten bebekler için oldukça ideal ve pratik bir çözümdür.