Doğru mangal seçimi sizin beklentilerinizle ilgilidir. Masa mangalı mı? Yoksa balkonda da kullanabileceğiniz yuvarlak bir mangal mı olsun? Bahçede mangal yapacaksanız, gaz veya odun kömürlü mangal da tercih edebilirsiniz.

 

Kömürlü Mangallar

Kömürlü mangallar mangalcılar arasında en yaygın ve klasik olanlardır. Mangal severler için odun kömürünün ateşlenmesiyle yükselen dumanın aroması vazgeçilmezdir. İhtiyaca göre yuvarlak mangal veya büyük mangal arabası tercih edilebilir. Genelde mangal etini altında ateş olan ızgaraya yerleştirmek mangal yapmak için yeterli olur, ancak başında durmak ve etin yanmamasına dikkat etmek önemlidir.

 

Gazlı Mangallar

Amerika’da uzun zamandır popüler olan gazlı mangallar bizde henüz yeni yaygınlaşıyor. Gazlı mangallar, hem dumansız hem de hızlı bir şekilde ısınır. Isı ayarını kolaylıkla ayarlayabilirsiniz. Özellikle büyük modellerde birbirinden bağımsız olarak ayarlayabileceğiniz birçok gazlı alev fonksiyonu bulunur. Bu şekilde farkı pişme süresi olan ürünleri aynı anda ama farklı ayarlarda pişirebilirsiniz. Tek dezavantajı ise kurulumunun zor olmasıdır.

 

Elektrikli Mangallar

Balkonda mangal yapmak istiyorsanız elektrikli mangallar sizin için iyi bir seçenek olacaktır. Hem hızlı, hem temiz hem de kolay olsun diyorsanız elektrikli mangallar tam size göre. Ne kömüre ne de gaza gerek kalmadan, fişi prize takmanız çalıştırmak için yeterli! Saniyeler içinde güvenli ve hazır olan mangalın rahatsız edici herhangi bir dumanı veya karışık bir teknolojisi de bulunmuyor. Bütün parçalarını rahatlıkla bulaşık yıkama makinesinde yıkayabilirsiniz. Büyük bir mangal coşkusu yaşamak isteyenler veya profesyonel eğilimi olanlar için bu tür mangallar uygun olmayabilir.