Ailenizle birlikte doğayı bisikletle keşfetmek için veya işe giderken muhtemelen triko ile yola çıkmak istemeyebilirsiniz. Ya da kısa bir tur için de olsa pedal çevirirken kıyafet seçiminde bazı genel tüyoları dikkate almakta yarar var. Çünkü böylece hedefe hem daha rahat hem de güvenli bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 

Malzeme

Güneşli günlerde özel malzemeden üretilmiş kıyafetler giymenize gerek olmayabilir. Nefes alan, çabuk kuruyan bir dokudan olması daha önemli. Kötü hava şartlarında ise en azından rüzgara ve yağmura dayanıklı bir tane ceket almanız iyi olur.

 

Doğru Kıyafet Şekli

Günlük kıyafetiniz içinde pedal çevirseniz de kıyafetinizin istediğiniz gibi oturmadığını çabuk fark edersiniz. Kıyafetinizin jant telleri arasına sıkışmamasına dikkat edin. Bunu önlemek için özel pantolon paça tutucu veya klipsleri kullanabilirsiniz. Bunlar yoksa çamaşır mandalı da bir alternatif olabilir.

 

Görünürlük

Trafikte uyulması gereken kural: Önce güvenlik, sonra görünüm. Özellikle bisikletçiler için en önemli şey iyi görünür olmak. Bunun için açık renk kıyafet veya dikkat çekici renkler tercih edin. Alternatif olarak kıyafetlerinize reflektörler de takabilirsiniz.

 

Ekipmanlarınız Arasında Bulunması Gereken Diğer Aksesuarlar

Yola henüz çıkmadan bazı diğer ekipmanları da yanınızda bulundurmanız gerektiğinde size büyük kolaylık sağlayacaktır. Daha güvenli ve rahat bir bisiklet turu için bunları dikkate alınız:

 

Bisiklet Kaskı

Bisiklet sürmek için kask kullanmak zaruri olmasa da kendi güvenliğiniz için mutlaka bir kask edinin. Sayısız çeşitlerde ve modellerde edinebileceğiniz bu kasklar hem sizin güvenliğinizi artıracak hem de bir noktadan diğer noktaya son derece şık bir yolculuk yapacaksınız. Önemli olan kaskın doğru oturmasıdır. Ne başınızı sıkmalı ne de çok boşluk olmalıdır. Olası bir kaza durumunda kaymayacak şekilde sağlam oturmalı. Havalandırma delikleri olan kasklar terlemenizi önler.

 

Pompa, Tamir Seti ve Diğerleri

Keyifle pedal çevirirken bir anda yoldaki cam kırıklarının üzerinden geçtiğinizde olan olur: Bisiklet lastiğiniz artık patlaktır. Bu durumlar için yanınızda bir pompa bir de tamir kiti bulundurun. Lastikte delikli yeri bulmak için lastiği su altına tutun ve kabarcıkların çıktığı yere dikkat edin. Ardından bu bölgeyi yamalayın. Modern bir alternatif olarak yama bakım spreyi ile lastiğin zarar gördüğü yeri spreyleyebilirsiniz.

 

Akıllı Ürünler

Araba kullanırken yasak olan telefon aynı şekilde bisiklet üzerindeyken de kullanılmamalı. Artık günümüzde birçok faydalı uygulamalar sayesinde, örneğin yol tarifi gibi bisiklet turu yapmak daha keyifli bir hal aldı. Akıllı telefonunuzu bisiklete sabitlemek için özel tutucular bulunuyor. Bisikletçiler için son derece özel akıllı ürünler arasında ise kask kamerası yer alıyor.

 

Işıklandırma İçin Tüyolar

Bisikletçi olarak diğerleri tarafından görünülmelidir. Eskiden bunun için dinamo ışıklandırması kullanılırdı. Artık böyle bir zorunluluk kalmadığı için bunun yerine batarya ve akü ile çalışan lambalar kullanılabilir. Bu modeller kolaylıkla bisiklete takılabilir. Avantajı: Bir parça kırıldığında veya bozulduğunda kolayca yenisi ile değiştirilebilir. Dezavantajı: Aynı kolaylıkla çalınması kolay parçalardır. Bisikletinizi umumi bir yere kilitleyip gidecekseniz, çıkarılabilir parçaları yanınıza almakta fayda var.