Bisikletinizde en doğru ayarları yaptınız mı? Eksik kalan sadece ekipmanlar öyleyse. Bir sonraki bisiklet turuna çıkmadan önce doğru kıyafetleri almayı unutmayın. Kıyafetler dışındaysa birtakım yararlı eşyalara da ihtiyacınız olacaktır.

 

Fonksiyonel Bisiklet Kıyafetleri

Bisiklet sürmek için nasıl bir kıyafet giyeceğiniz tabii ki bisikletle nasıl bir yolculuğa çıkacağınıza da bağlı. Ekmek almak için fırına kadar mı gideceksiniz yoksa günü bisiklet üzerinde tur yaparak mı geçireceksiniz? Günlük yaşamda bisiklet sürenlerin ve bunu tutkuyla yapanların farklı beklentileri olabiliyor.

Eğer uzun mesafe bisiklet sürenlerdenseniz özel çok fonksiyonel kıyafetler tercih etmeniz gerekir çünkü doğru kıyafet ile hem daha keyifli hem de daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

 

Triko

Bisiklet trikosu bedene tam oturur. Böylece ter vücuttan hızlıca dışarı doğru transfer edilir. Triko alırken yeterince uzun olduğuna dikkat edin: Bisiklet üzerinde otururken de sırtınızın tamamını kapladığından emin olun. Malzeme olarak sentetik veya karışık kumaş birleşiminden olabilir. Üzerine ise gerekirse nefes alan rüzgar ceketi giyebilirsiniz.

 

Bisiklet Pantolonu

Bisiklet pantolonları genelde vücuda tam oturur. Önemli olan mümkün olduğunca az dikiş yerlerinin olmasıdır. Ancak bu şekilde basınç veya sürtme yapan alanlarını minimize edebilirsiniz. Tamamen dikişsiz modelleri de tercih edebilirsiniz. Daha da rahat etmek için oturma kısmı dolgulu olan bisiklet pantolonu deneyebilirsiniz.

 

Bisiklet Ayakkabıları

Bisikletçiler tamamen tercihlerine ve beklentilerine göre kancalı-kopçalı ayakkabı veya ”normal” bisiklet ayakkabısı kullanabilirler. Genel olarak geçerli olan: Pedal çevirirken rahat etmelisiniz. Ayağınızı sıkmamalı ve ayakları korumalı, fakat basınç yapmamalı.