El Salvador tam olarak nerededir? Haritaya bir göz attığınızda bu ülkeyi belki gözünüzden kaçırabilirsiniz. Özellikle Honduras ve Guatemala gibi büyük komşu ülkelerin yanında gerçekten küçük görünür; ama buna rağmen (ya da belki bu nedenle) bir göz atmaya değer. Blog serimizin ikinci bölümünde Orta Amerika’nın bu küçük ülkesine gideceğiz.

El Salvador ve Maya kültürü

 

El Salvador’a yapılan bir yolculuk her şeyden önce antik zamanlara yapılan bir yolculuktur. Bir zamanlar Mayaların yaşadığı ve ticaret yaptığı bu topraklarda bugün hâlâ harabeler, eski tapınaklar ve Maya uygarlığından kalma diğer kalıntılar bulunur. Bunlardan biri de ülkenin yaklaşık 10 km batısında bulunan, Tazumal harabeleridir. Bu kalıntılar hâlâ Mayaların günlük yaşamlarıyla ilgili bilgiler verir ve bir zamanlar Maya halkının nasıl bir hayat yaşadığını gösterir.

El Salvador ve kahve çiftliği

 

El Salvador kahve çiftliklerinin neredeyse yarısı, buradan çok da uzak olmayan ve aynı şekilde ülkenin batısında bulunan, subtropikal dağlık Apaneca-Llamatepec bölgesinde yer alır. El Salvador kahvelerini, yaklaşık 18. yüzyılın ortalarından beri deniz seviyesindeki dağ eteklerinde yetiştirir. Buradaki topraklar, bir zamanlar volkanik oldukları için son derece verimlidir ve en iyi kahveyi yetiştirmek için ideal koşulları sunar. Dünyanın en aromatik kahveleri El Salvador’da üretilir. Bu kahveler genellikle meyvemsi-tatlı notalarına sahip, çikolatadan karamele kadar nüanslar içeren tatlı ve kremamsıdır. Kahve tarlalarında muzlar, diğer meyve ağaçları ve kerestelik ağaçlar sıklıkla birlikte yetiştirilir. Bu ağaçlar gölge ve çiftçiler için temel besinleri sağlar.
El Salvador lezzetini, örneğin dengeli bir aromaya ve ince karamel nüanslarına sahip bir espresso olan Cafissimo El Salvador isimli yöresel kahve ile deneyin.

 

Kahve kemeri yolculuğumuzla birlikte başlattığımız yarışma 13 Kasım Pazartesi tarihine kadar devam edecek. Kazanan isimleri Instagram Story üzerinden ve kahve yolculuğumuzun 3. bölümünde açıklıyor olacağız. Bizi takipte kalmayı unutmayın. 🙂