Bu hafta, 6 bölümlü blog serimizin dördüncü bölümünde sadece bir ülke ileriye gidiyoruz; çünkü hemen komşu ülke olan Kolombiya’nın yanında bulunur. Bir sonraki durağımız: Brezilya. Rengârenk karnavalı, Rio de Janeiro’nın üzerinde yükselen İsa heykeli, beyaz kumsalları, parmak arası terlikleri ve meşhur futbolu… Brezilya hakkında düşündüğümüzde aklımıza pek çok çağrışım gelir. Buna rağmen Brezilya’nın bize sundukları çok daha fazladır. Örneğin gerçekten iyi kahve gibi.
 

Brezilya sadece Güney Amerika’nın en büyük ülkesi olmakla kalmaz; aynı zamanda dünyanın en gelişmiş ve büyük kahve üreticisidir. Brezilya kahve tarlaları, özellikle ülkenin güneydoğusundaki ılıman iklime sahip bölgelerinde, özellikle Brezilya kahvesinin neredeyse yarısını tedarik eden Minas Gerais eyaletinde bulunur. Yetiştirme ve toplama Brezilya’da son derece profesyoneldir ve gelişmiştir. Kahve ağaçları geniş uzanan, düz tarlalarda büyür ve buraya sıralar hâlinde dikilir. Böylece kahve çekirdekleri makine ile hasat edilebilir. Yetiştirilen kahve çekirdeği çeşidi daha az asit içeren ve orta dolgunlukta Arabica’dır.
 

Ayrıca: Brezilya sadece en büyük kahve üreticisi değildir, aynı zamanda güçlü bir kahve tüketicisidir; yani Brezilyalılar kendi ürettiği kahvelerin yarısını kendileri tüketirler.
 

Canınız bir fincan Brezilya kahvesi mi çekti? Hafif acımsı aromalar ve fındık notaları barındıran etkileyici bir espresso olan Cafissimo Brasil yöresel kahvemizi deneyin.