Güney Amerika’yı terk edip kıta değiştiriyoruz. Afrika’nın kuzeydoğusuna Etiyopya’ya gidiyoruz. Etiyopya deyince belki aklımıza savanalar ya da geniş düzlükler gelir. Aslında ülkenin bize sunacağı daha fazla şey vardır.  Kahve için Etiyopya çok özel bir ülkedir. Neden böyle olduğunu blog serimizin beşinci bölümünde öğrenebilirsiniz.
 

“Şemsiye akasyanın” ne olduğunu biliyor musunuz? Şemsiye akasya ülkenin sembolü sayılır. Bu ağaç ya da bitki Afrika bitki örtüsü için tipik ve semboliktir. Şemsiyeye benzeyen üst kısmı sayesinde hemen tanınır.
 

Etiyopya’da kahve tarımı
 

Tıpkı şemsiye akasyalar gibi kahve de Etiyopya için tipiktir. Etiyopya kahvesinin büyük bir kısmı, ülkenin güneybatısında bulunan, Etiyopya’nın yüksek arazilerinden gelir. Etiyopya kahvesinin eşsiz karakteri zarif, çiçeksi ve narenciye notalarındadır. Kahve, Etiyopya’daki günlük hayatın önemli bir parçasıdır. Günümüzde ülkedeki aileler günde üç kere kahve seremonisi için bir araya gelirler ve kahvenin keyfini çıkarırlar. Bunun için çekirdekler öncelikle metal bir kâsede kavrulur, sonrasında elde öğütülür ve kahve hep birlikte tüketilir.
 

Bununla da bitmez: Arabica kahvesinin doğum yeri Etiyopya olarak kabul edilir. Bir efsaneye göre kahve, 9. yüzyılda insanlar tarafından değil, keçiler tarafından keşfedilmiştir. Hikâyeye göre çoban, keçilerinden bazılarının çok hareketli olduğunu görür. Geceleri de vahşi şekilde zıplarlar. Bundan şikâyetçi olan çoban, durumu anlatmak için yakındaki manastırın keşişine gider. Hareketli keçilerin düzenli olarak bir ağacın kırmızı meyvelerinden yediklerini keşfederler. Çoban meyvelerden birkaç tane toplar ve bir içecek hazırlar. Bu ilk kahvedir.
 

Tabii ki biz de Cafissimo için bu özel üretim ülkesine ait bir çeşit sunmak istedik. Hafif çiçek notalı, aromatik ve yumuşak bir kahve lezzetine sahip olan Cafissimo Ethiopia yöresel kahvemizi bir deneyin. Bilmenizde fayda var: Yöresel kahve koleksiyonumuzda Afrika’dan gelen ve aynı zaman eşsiz bir filtre kahve olan tek kahvemiz Ethiopia’dır.