Kahve yolculuğu devam ediyor: Biraz daha doğuya gidiyoruz. Afrika’dan Asya’ya, daha net olmak gerekirse Hindistan’a varıyoruz. Aslında bu ülkeyle ilgili çağrışımlar genellikle çay tarımı ile ilgilidir; fakat kahve tarımcılığı da Hindistan’da çok büyük bir role sahiptir.
 

Efsaneye göre, Hindistan kahvesinin üretimi 17. yüzyıla dayanır. Bir hacı, Mekke’deki Hac yolculuğundan, Yemen üzerinden Güney Hindistan’a döner. Yedi tane kahve çekirdeğini türbanının içerisinde gizlice Hindistan’a getirir ve bahçesine eker. Hindistan’ın ilk kahvesi burada yetişir.
Biraz daha tarihe bakarsak: Kolombiya’daki “Zona Cafetera” gibi burada da bir UNESCO dünya kültürü mirası bulunur. Tac Mahal, “Sarayın Tacı” olarak tercüme edilir. Tac Mahal ülkede bir şehir simgesi olarak kabul edilir; aynı zamanda sevgi ve güzellik sembolüdür.
 

Tipik Hindistan kahvesi tam gövdelidir ve asit oranı düşüktür. Kahve ekimi için en uygun alanlar, ülkenin güneyindeki ve kuzeydoğusundaki sıradağlardır. Burada kahve ağaçları muz ve portakal gibi meyve ağaçlarıyla birlikte, hatta biber ve zencefil bitkileriyle gölge ağaçlarının altında büyür. Hint kahvesinin yarısından fazlası güneydeki Karnataka bölgesinde üretilir. Hint kahvesinin %80’i ihraç edilir; ama yerel halk da yavaş yavaş kendileri için de kahveyi keşfetmeye başlamışlardır. Böylece yerli tüketim artmaktadır.
 

Hindistan’ın aromasının keyfini Cafissimo ile de çıkarabilirsiniz. Cafissimo India yöresel kahvemizi bir kere deneyin: Narin gövdeli, hafif bal ve malt dokunuşlu baharat nüanslarına sahip yumuşak, ahenkli ve dengeli bir caffè crema.