Bu Kış İçinizi Isıtacak Film Önerileri

 
Soğuk bir kış akşamında, arkadaşlarınızla battaniyenizi ve bir kupa kahvenizi alıp film izlemek en keyifli aktivitelerden biridir. Hangi filmi izleyeceğiniz ise akşamın sorusuna dönüşür. Sorunuzun cevabını bulmanıza yardımcı olacak film önerileri için, yazımızın devamına göz atabilirsiniz.
 

 

 

The Square/Kare

 
2017 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü alan The Square, İsveç-Fransa-Almanya-Danimarka ortak yapımı olan bir Ruben Öslund filmidir.
 
Filmde, çağdaş sanat ve modern yaşama eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşılıyor. İnsanları vasıflandırarak kendilerini “şanslı” sayan, dikkat çekici yaşam tarzları ile toplumdan uzakta ve kendi kareleri içerisine hapsolmuş bir şekilde sanat yaptığını düşünenlerin sanatını eleştiren bir sanat yapımı.
 
Christian, entel görünümü ile, bir modern sanat galerisi küratörüdür. İnsanlar varken iyiliksever olan, özel ilişkilerinde dahi güven problemi yaşayan bir karakter olarak karşımıza çıkar. Kendini güvende hissettiği kare içerinde, sorun yoktur. Vahşi bir hayvan, lüks bir yemek salonuna dalarak etrafa zarar verirken, kendine zarar gelmedikçe tepki dahi vermez, hatta eğlenebilir. Filmde kameranın dolaştırdığı mekanlar, olaylar ve Christian üzerinden modern zaman ‘görünüm’üne eleştiriler yöneltilir. The square, tüm bu absürtlükler ile normal insanı eşleştirirken, kendini üstün görerek ifade özgürlüğünün sınırlarını zorlayan kesimi hicvetmektedir. Sanat eseri sayılabilecek bir film izlemek isterseniz, The Square ilk seçeneğiniz olabilir.
 

Gerçeğin Parçaları/Winter’s Bone

 
2010 yapımı bir Debra Granik filmi olan Winter’s Bone, Waldo Salt Senaryo Ödülü ve 2010 Sundance Film Festivali’nde büyük jüri ödülünü almıştır. Karakterin dramatik amacının netliği, sahnelerin ve karakterlerin gerçekçiliği, müzikleri ile duyguları ele geçiren bir film olmayı başarmıştır.
 
Film, 17 yaşında bir genç kız olan Ree’nin, akıl hastası olan annesi ve iki küçük kardeşine bakarak verdiği hayat mücadelesini konu almaktadır. Ree, tek varlıkları olan evlerini kurtarmak için, kayıp olan babasını bulmak durumundadır. Babasını bulmaya çalışırken önüne çıkan zorlu engeller karşısında pes etmez.
 
Winter’s Bone, ağır yapısına rağmen, temiz ve net anlatımı ile izlemekten kendinizi alamayacağınızı düşündüğümüz filmler arasında yer alıyor.
 

12 Öfkeli Adam

 
Sydney Lumet’in yönettiği, 1957 ABD yapımı siyah -beyaz film, güçlü senaryosu ile klasikler arasında yer almaktadır. Dönemine göre çok düşük bir bütçe ile çekilmiş olan film, ABD ulusal film arşivinde muhafaza edilmektedir.
 
Film, Latin Amerika’lı bir gencin babasını öldürüp öldürmediğine karar verecek olan 12 jüri üyesinin, karar sürecindeki çatışmalarını konu alır.
 
Karar sürecinin arka planında, geçmişe dönük hesaplaşmalar ve kişisel yaşanmışlıklar gün yüzüne çıkar. Diyalektik ve çatışma sanatını bir arada sunmayı başaran film, 12 ayrı karakterinden ayrı ayrı filmler çıkarılabilecek niteliktedir. 12 öfkeli adam, Amerikan adalet sistemini ve yaşam tarzını yalın bir dil ile eleştirir.
 
Klasik, siyah-beyaz bir film izlemek isterseniz, bu filmin tam size göre olduğunu düşünüyoruz.
 
Keyifli seyirler!