Kitaplar her insan için farklı ufuklar açar, yeni şeyler öğretir, hayata yepyeni bakış açıları sunar. Elbette çocuklar için de öyle. Çocukların gelişimi için onlara hayal güçlerini kuvvetlendirecek, merak uyandıracak, okuma alışkanlığı kazandıracak kitaplar okutmamız gerekiyor. Bir çocuk ne kadar erken yaşta kitap okumaya başlar, okumayı severse ilerde de kitap okuma alışkanlığı kazanması o kadar kolay olur. Çocuklarınız için kitap seçerken bir hayli dikkat etmelisiniz. Aldığınız kitap çocuğunuzun yaşı için uygun mu, ona yeni bakış açıları kazandıracak mı, hayal dünyasında bir yolculuğa çıkaracak mı… Bunların hepsine özen göstermek gerekiyor. İyi bir çocuk kitabı çocukların zihninde onları mutlu edecek hayaller kurdurmalı, ufkunu genişletmeli, nasıl iyi insan olunabileceğini anlatmalıdır.
 

Günümüzde çocuk edebiyatı olgusu, edebiyat kavramının önüne geçmiş ve daha çok “çocuk yayıncılığı” adı ile anılmaktadır. Çocuklara yönelik yayınlar oldukça çeşitli şekillerde onlara sunulmaktadır. Bu yayınlarda içerik, biçim, dil ve anlatım bakımından uyulması gereken belli başlı ilkeler vardır. Bu ilkelere bağlı kalan kitaplar çocukların yararlı bilgi ve beceriler kazanmalarını sağlar.
 

Çocuk kitaplarında olması gereken birkaç temel özellik şöyle sıralanabilir:
 

 • Konular ilgi çekici biçimde sunulmalı, eğlendirici ve düşündürücü olmalıdır.
 • Konuların anlatım biçimi bilimsel değerlere uygun olmalıdır.
 • Denemeci, yenilikçi, yaratıcı, eleştirici, özgür düşünceli insanlar model olarak sunulmalıdır.
 • Üretken bir kişilik edinme yolunda çocuğa katkıda bulunmalıdır.
 • Erdemli, uygar, insan ilişkilerinde nazik, değişim ve gelişmeye açık bir kişilik oluşturulmasına çalışılmalıdır.
 • Yaşamayı sevdiren, yaşama bağlılığı artıran, dünyanın güzelliğini yansıtan konular işlenmelidir.
 • Çocuklara okuma zevk ve alışkanlığı kazandırıcı olmalıdır.
 • Mizah duygusuna yer verilmeli, mizah kavramı çocuklara aşılanmalıdır.
 • Çocuğun güven, sevgi, iyilik, güzellik, cesaret, hoşgörü, sorumluluk, gerçeklilik gibi duygularının gelişmesine yardımcı olmalıdır.
 • Çocukların ufkunu geliştirmesi açısından diğer toplumların yaşayışlarını konu edinen olaylar da işlenmelidir.
 • İnsanı olduğu gibi yansıtmalıdır.
 • Estetik duyarlılık önemsenmelidir.

 

Çocuklarınıza rahatlıkla okutabileceğiniz, onların da zevkle okuyacağı birkaç kitaba birlikte göz atalım;
 

Elmer ve Büyükbaba Eldo

 

Elmer büyükbabası Eldo’yu ziyaret ediyor. Elmer zevkle Büyükbaba Eldo’ya eskiden beraber yaptıkları eğlenceli şeyleri hatırlatıyor. Fakat büyük baba Eldo, Elmer’in düşündüğü kadar unutkan mı? Evet, yaşlı olabilir ama sonuçta o bir fil! Filler hiçbir şeyi unutmazlar. Öyle değil mi?
 

Böcekler ve Sürüngenler

 

Bu kitap ile çocuğunuz karanlık sayfalardaki böcekleri ve sürüngenleri sihirli fener ile keşfedecek. Sorulara vereceği cevaplarla dikkat gelişimini sağlayacak ve sayı saymayı öğrenecek.
 

Alice Harikalar Diyarında

 

Lewis Carroll’un başyapıtı Alice Harikalar Diyarında, Alice adlı küçük kızın gördüğü bir tavşanın peşinden gitmesiyle başlayan olayları konu alır.
 

Güzel ve Çirkin

 

Jeanne-Marie Leprince de Beaumont’un tüm dünyada tanınan eseri Güzel ve Çirkin; güzellik, sevgi, iyilik, bencillik, kibir, gurur gibi kavramlar etrafında şekillenir.
 

Truva Atı

 

Kral Menelaus’un güzel karısı Helen’in Truva’ya kaçması, on yıl kadar sürecek bir kuşatmayı başlatır. Kral’ın ordusu, Truva şehrinin surlarını aşabilecek ve Helen’i geri alabilecek mi?
 

Uyuyan Güzel

 

Charles Perrault’un en bilinen eserlerinden biri olan Uyuyan Güzel, kötü bir büyü sonucunda, on sekizinci yaş gününde parmağına bir iğne batan ve yüz yıllık derin bir uykuya dalan bir prensesin hikâyesini anlatır.
 

Küçük Deniz Kızı

 

Küçük Deniz Kızı, Hans Christian Andersen’in masalından uyarlanmıştır. Denizler Kralı olan babasının şatosunda yaşayan Küçük Deniz Kızı, yeryüzünde insanlar gibi yaşamanın hayalini kurar. Bu hayal, yaşamını sonsuza dek değiştirecektir.
 

Klasik Masallar

 

Bu kitapta bu zamana kadar anlatılmış masalların en güzelleri var. Başrollerinde çocukların, yaşlıların, hayvanların, bebeklerin ve daha pek çok farklı karakterlerin olduğu iyilik, macera, güzellik, heyecan dolu masallar. Yüzyıllardır okunuyorlar, yüzyıllardır anlatılıyorlar.