Çocuklar büyükler ne yaparsa onu yapmak için büyük heyecan duyar. Bisiklet sürmek ise bunun için harika bir olanak. Birlikte hem hareketli hem de eğlenceli vakit geçirebilir aynı zamanda çocukların özgüvenini desteklemiş olursunuz. Ailece yaptığınız keyifli gezilerde minikler anne ve babanın yanında kendi başlarına bisiklet sürebilirler.

 

İlk Bisiklet Denemeleri

İlk defa bisiklete binecek çocukların yanında mutlaka büyükler bulunmalı ve ilk denemeler güvenli ve trafiksiz bir alanda yapılmalı. Özellikle ilk pedal çevirmeleri çocuklar için epey zor olabilir. Destek vermek için arkadan hafifçe itebilirsiniz. Çocuğunuzu motive ederek pedalları güçlüce çevirmelerini isteyebilirsiniz. En iyisi yönünüz çocuğa bakacak şekilde yanında koşun ki sizi görmek için dönmeye çalışmasın. Ayrıca bisikletten düşer endişesi yaşamayın. Düşerse de çok yüksekten ve yüksek bir hızla düşmüş olmayacaktır. Yaralanma riski de buna göre çok azdır.

 

Gelişim Durumunu Dikkate Alın

Bir şeyi baştan kabul etmek gerekir: Küçük çocuklarınıza karşı çok yüksek beklentiye girmeyin. Çünkü henüz kreş yaşında olan çocuklar trafikte yer alacak kadar büyük değiller. Denge hisleri, reaksiyon yetenekleri ve vücut hakimiyetleri henüz tam olarak gelişmemiştir. Yine de destek tekerlekler kullanmamaya özen gösterin. Bisiklete binmeden önce çocuğu scooter veya pedalsız çocuk bisikleti/yürüteçi ile çalıştırabilirsiniz.