Çocuklara Okumayı Sevdirecek 10 Kitap Önerisi

Çocuğunuzun büyüme çağında hayal dünyasını zenginleştirmesine, Dünya’yı tanımasına ve merak ettiği sorulara doğru cevaplar bulmasına yardımcı olacak  en büyük katkılardan biri kitaplardır.

Miniklerin ilgisini çekerek yeni bilgiler öğrenmeleri için teşvik edecek ve okuma alışkanlığı kazanmalarına yardımcı olacak kitap önerilerimizi, yazımızın devamında bulabilirsiniz. 🙂

Özellikle kışın günlük hayatlarının çoğunu evde ve okulda geçiren çocuklarınız için farklı etkinlikler barındıran Dışarıda Yapman Gereken 101 Şey isimli kitap, çocuğunuzun şehir hayatı dışındaki doğayı ve canlıları tanımasına yardımcı olabilir. Çocuğunuz bu kitabı okuyarak torbada nasıl çilek yetiştirebileceğini veya ağaçların yaşlarının nasıl hesaplandığını öğrenebilir. Ayrıca bu kitapta, çocuğunuzun kendi kendine veya arkadaşlarıyla oynayabileceği pek çok oyun önerisini de bulabilirsiniz.

Çocukların küçükken en çok kullandığı soru kalıplarından biri ‘Nasıl?’dır. İcatlar Atlası sayesinde çocuklarınız ulaşım, iletişim, tıp ve daha pek çok alandaki buluşları öğrenerek merak ettiği sorulara cevap bulabilir. Bu sayede merak duygusunu pekiştirerek yeni sorular türetebilir.

Masal kitapları, çocuklarınızın hayal dünyasını geliştirmesine ve zihninde oluşturduğu görsel dünyada yeni kapılar açmasına yardımcı olacaktır. Tarık Demirkan tarafından derlenmiş olan ve en güzel dünya masallarını içinde barındıran Evvel Zaman İçinde, Feridun Oral’ın resimleriyle birleşerek çocuğunuzun ilgisini çekecek bir dünyayı onlara sunuyor.

Ödüllü yazar Peter Reynolds tarafından yazılan Benden Bir Tane Daha Olsa, çok fazla işi olan Leo adlı karakterin, bir gün kendisinden bir tane daha olmasını istemesiyle git gide çoğalmasını anlatıyor. Kitap, çocuklarınız bu düşünceye kapıldığında ve size çözümünü sorduğunda, her şeye aynı anda yetişebilme isteğimizi çocukların anlayacağı bir dil kullanarak açıklayabilecek şekilde ele alıyor.

Yine Peter Reynolds tarafından yazılan ödüllü hikaye kitabı Mış Gibi, resim yapmayı çok seven Ramon’un öyküsünü anlatıyor. En büyük tutkusu gördüğü her şeyi nerede olursa olsun kağıda aktarmak olan Ramon’un bu şevki bir gün abisi tarafından kırılır. Artık sürekli mükemmeli aramaya başlayan Ramon, resim çizemez hale gelir. Peki sonrasında nasıl tekrar resim yapmaya devam edecektir? Bu kitap çocuğunuzun hobilerine daha sıkı sarılmasına ve yeteneklerini geliştirmek için pes etmemesi ve çok çalışması gerektiğinin farkına varmasını sağlayacaktır.

Birçok etkinliğin nasıl yapılacağına dair fikirler veren Büyümeden Önce Yapmamız Gereken 101 Şey adlı kitap, yemek tariflerinden origamiye kadar çeşitli bir yelpazeye sahip. Bu kitap sayesinde büyümenin hayalini kuran minikler, çocuk olmanın keyfini çıkaracakları etkinliklerle boş zamanlarını kaliteli bir şekilde değerlendirebilirler.

Masallar ve Aktiviteler, çocuklarınıza en sevilen hikayeleri okuma şansının yanında bu masallarla ilgili aktivitelerle kendilerini geliştirme şansı sunuyor. İnteraktif yapısı sayesinde çocuklarınız hayal güçlerini geliştirirken bir yandan da çeşitli oyun, bilmece ve boyama gibi eğlenceli etkinliklerle zamanlarını keyifle geçirebilirler.

Çocuklarınızın, büyüklerin dünyasını kavramasına yardımcı olacak Pezzettino isimli kitap, kendisini eksik hisseden ve herkesin kocaman olduğu bir dünyada küçücük olan Pezzettino’nun bir başkasının parçası olduğunu düşünerek yola çıkmasını anlatıyor. Bu tatlı öykü, çocuklarınıza cesaret verecek. 🙂

Yalnız kalmanın ve sonrasında aidiyet duygusunu tekrar hissedebilmenin ne kadar önemli olduğunu vurgulayan Yüzyüz isimli hikaye kitabı, çocuğunuzun özgüvenini pekiştirmesine yardımcı olacaktır. Şiirsel anlatımıyla ön plana çıkan ve güçlü hikayesiyle pek çok ödül toplayan bu hikaye kitabı, birlik ve beraberliğin yaratıcılık ve sıkı çalışmayla birleşerek ne kadar büyük bir etkiye sahip olabileceğini anlatıyor.

Çocuklarınızın, Altın Yumurtlayan Tavuk, Karga ile Tilki, Ağustosböceği ile Karınca gibi kült olan birçok hikayeyi okuyabileceği Büyük Masal Kitabım, eğitici ve eğlenceli öykü derlemelerinden oluşuyor.

Keyifli okumalar. 🙂