Her çocuğun ilgi duyduğu farklı bir spor dalı vardır. Pek çok çocuk futbolu sever, kimisi salon sporlarına meraklıdır, bazıları ise tenis gibi bireysel sporlarla ilgilenir.

 

Kayak da çocuğunuzun ilgisini çekecek, fiziksel gelişime büyük katkısı olan kış aylarında keyifle yapılabilecek özel bir spordur.

 

Çocuğunuzun bu özel spora başlamadan, gerekli malzemeler konusunda bilgi sahibi olabilmeniz ve en iyi kayak merkezlerini bulabilmeniz için hazırladığımız bu yazı, kayağı size de tanıtacak:

 

Kayak yapmaya başlamadan bu sporun ekipmanları hakkında bilgi sahibi olmak büyük önem taşır. Örneğin, kayak botu seçimi doğru ve güvenli şekilde kayabilmek için çok önemlidir. Kayak botu sağlam ve rahat olmalı ayrıca ayağınıza tam oturmalıdır. Çocuğunuzun ayağını ilk giydiği andan itibaren hiç acıtmamalıdır.

 

Kayak botları kayarken öne eğik dengeli bir pozisyonda durulmasını sağlar.

 

Bottan sonra kayak tercihi de bir o kadar önemlidir. İlk kez kayak yapanların kayakları, mutlaka omuzlarından daha yüksek olmalıdır. Eğer çocuğunuz kayağa yeni başlıyorsa, kayışları olan butonları tercih etmelisiniz. Butonlardan yardım alarak aşağıya doğru eğimin azaldığı yerlerde hız kazanabilir veya düşerse ayağa kalkmak için destek alabilir.

 

Çocuğunuzun kayak yaparken giyeceği kıyafetler de temel kayak ekipmanları arasındadır. Giysileri mutlaka su geçirmez olmalı ve kayarken çocuğunuzun rahat hareket etmesine müsade etmelidir. Çocuğunuzun soğuk almaması için boğazlı veya polar kazak, t-shirt, atlet, mont ve içlik giymesi mutlak şekilde gereklidir. Ayrıca bere, kulaklık, eldiven gibi aksuarlarda hem sağlık hem güvenlik için mutlaka kullanılmalıdır. Bu arada önemli bir not; kayak pantalonu veya tulumu denge sağlamak açısından kesinlikle butonların içine sokulmamalıdır.

 

Çocuğunuz kayak sporuna çok ilgi duyup, başlamak isterse mutlaka ekipmanlarıyla birlikte gidip lisanslı bir kayak hocasından eğitim almalıdır. Kayak merkezlerinde ve kayak okullarında kayak sporuna başlayabilir, hatta profesyonelliğe kadar uzanacak bir sürecin ilk adımını atabilir.