Daha Kaliteli Bir Uyku İçin Öneriler

 
Yoğun bir günün sonunda en iyi gelen, derin bir uykudur. Uykunuzu daha kaliteli ve dinlendirici hale getirecek önerilerimize göz atmak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. ?
 

Yastık ve Yatak Seçimi

 
Vücudunuza uyum sağlayan, dinlendirici bir yatak tercihi ile uyku kalitenizi arttırabilirsiniz. Bunun yanında yastık seçiminize de dikkat ederek sabah kalktığınızda baş ve boyun ağrıları çekmeden keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Yan şekilde veya kolunuzu başınızın altına alarak uyuyorsanız, kol üstü yastığı ile uyuyarak kolunuzun uyuşmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca çift olarak uyumak için de idealdir.

 

İdeal Sıcaklık

 
Kat kat yastıklar arasında uyumak çok keyifli ve rahat olsa da vücut sıcaklığınızı yükselttiği için uykunuzu almadan uyanmanıza neden olabilir. Belirli bir serinlikte vücut daha kolay uykuya geçecek ve gece uyanmamanızı sağlayacaktır.
 

Sağlıklı Yiyecekler

 
Yemek saatlerinizde yapacağınız düzenlemeler, dinlendirici bir uyku için en önemli etkenlerdendir. Ayrıca serotonin, tripofan ve melatonin yönünden güçlü besinler tüketilmeniz, uyumanıza yardımcı olacaktır. Ilık süt, ton balığı, badem, yumurta, enginar, şeftali, kayısı, muz ve yulaf uyku getiren besinlerin başında gelmektedir.
 

Lavanta Kokusu

 
Lavanta, kan akışını yavaşlatarak rahatlatıcı bir etki yaratır. Dolabınızı açtığınızda burnunuza hoş gelen kokunun sizi sakinleştirmesi de bu yüzdendir. Lavanta aromalı yumuşatıcılarla nevresim takımlarınızı yıkayarak uyku kalitenizi arttırabilirsiniz.
 

Temiz Hava

 
Özellikle kışın gece boyu solunan havanın temiz olması, uykunuzun kalitesi ve sağlığınız açısından önem taşır. Uyuduğunuz odada hapsolan hava kirlenir. Medisana oda içi hava temizleyicisi, odanın havasının temizlenmesini ve daha sağlıklı bir duruma gelmesini sağlar. Daha kaliteli bir uyku için vazgeçilmeziniz olabilir.


Stres
 
Egzersiz yapmak stresinizi azaltırken motivasyonunuzu yükseltmenizi ve vücudunuzun rahatlamasını sağlayacaktır. Dilerseniz iş çıkışı spora ya da yogaya gidebilir, günün tüm yorgunluğunu ve gerginliğini üzerinizden atabilirsiniz.
 
Kaliteli uykuyla geçen bir gecenin ardından, leziz bir  espresso Sicilia style çekirdek kahve kokusuyla güne başlamak, enerjinizi arttırabilir.
 

 
Keyifli sabahlar! ?