Doğa, güzellikleri ve kaynaklarıyla yaşamımız için ihtiyacımız olan tüm gereksinimleri sağlıyor. Bu nedenle elimizden geldiğince çevreyi korumak, ağaç dikmek, kaynakları doğru tüketmek büyük önem taşıyor. Yapılan araştırmalara göre dünya üzerindeki çevre kirliliğinin büyük bir bölümü son 35 yılda meydana gelmiş durumda. 22 Nisan çevre kirliliğine, iklim değişikliğine ve küresel ısınmaya dikkat çekmek amacıyla Dünya Günü olarak kutlanıyor. Sizler için bu özel günde bireysel olarak alınabilecek önlemleri listeledik. 

  • Su, kağıt ve elektrik tüketiminin bilinçli olarak yapılması gerekir. Bu konuda çevremizdeki insanları da uyarmak önemli.
  • Evlerimize ısı yalıtımı yaptırarak güneş enerjisi ve doğalgaz kullanımını tercih etmeliyiz.
  • Alışveriş yaparken plastik torba yerine bez çanta kullanımını tercih etmek, çevre için atılan önemli adımlardan bir tanesi… Plastik torba kullanımında ise her zaman yenisini almak yerine aynı torbayı kullanmak doğru bir tercih.
  • Ozon tabakasına zarar veren ürünleri kullanmamaya özen göstermeliyiz.
  • Otomobillerin doğaya verdiği zararı azaltmak amacıyla mümkün olduğunca toplu taşımaları kullanmalıyız.
  • Geri dönüşümü mümkün olan atıkların cam, plastik, kağıt olarak ayrıştırarak üretime yeniden kazandırmalıyız.
  • Mutfakta ve banyoda sıklıkla kullanılan ürünler için geri dönüştürülebilir ambalaja sahip olan, daha az plastik içeren ürünler kullanmalıyız.
  • Çevre için bilinçli, sürdürülebilir üretim yapan markaları ve ürünleri tercih etmeliyiz.
  • Balkonda ya da bahçede bile olsa mümkün olduğunca yeşilliği sağlamalıyız. Tüm canlılar için yeşil alanları artırmak ve ormanların tahribatını önlemek, çevre için atılacak en önemli adımlardan bir tanesi…
  • Evimizdeki kombi ve klimaların düzenli bakımını yaptırırsak hava kirliliğini bir miktar daha azaltmaya yardım etmiş oluruz.

Tchibo Olarak Biz Neler Yapıyoruz?

Yüzde 100 sürdürülebilir bir şirket olma vizyonu ile hareket ederek doğa dostu yaşamı destekliyor, dünya için sorumluluk taşıyoruz. Karbon ayak izini önemsiyor ve “sıfır atık” ilkesini takip ediyoruz. Ürünlerimizin geri dönüştürülebilir olmasına özen göstererek geri dönüştürülmüş biyolojik bazlı malzemeler kullanmaya odaklanıyoruz. Ürünlerimizi, birlikte çalıştığımız insanlar için de en adil şekilde üretmeye çalışıyoruz. Kahvelerimizi sürdürülebilir yöntemlerle yetiştiriyor ve organik tarımı her anlamda destekliyoruz.

Organik Pamuklu Ürünler

Ürünlerimizi tasarlarken kullanılan malzemelerin organik olmasına önem veriyoruz. Biyolojik pamuk üretiminde suni gübreyle tarım ilacı kullanılmıyor ve üretiminde su tasarrufu sağlanıyor. Böylece toprakların uzun vadede verimli ve sağlıklı kalmasını sağlayarak ekosistemi koruyoruz. Organik pamuktan ürettiğimiz örnekteki örgü hırka gibi daha binlerce farklı ürünümüz hem çevre hem de cilt dostu olmasıyla öne çıkıyor.

Örgü Hırka

Geri Dönüştürülmüş Malzemelerle Tasarlanan Ürünler

Plastik atıklar uzun yıllar boyunca dünya üzerinde kalarak çevreyi en fazla kirleten malzemeler arasında yer alıyor. Tchibo olarak, uzun yıllardan beri plastik atıklardan yeni sürdürülebilir fiberler üretiyoruz. Bu sayede ürünlerimizin bir kısmını geri dönüştürülmüş pet şişelerden (polyester), plastik atıklardan, eski balıkçı ağlarından, halı ve kumaş atıklarından üretiyoruz. Örneğin yaz için birçok kişinin satın aldığı ve kullandığı yüzme ve koşu şortu geri dönüşümlü polyesterden tasarlanmıştır.

yüzme ve koşu şortu

Aynı zamanda kağıt ve ahşap ürünlerimizde yüzde 100 FSC sertifikalı malzemeleri tercih ederek ormanların korunmasına ve geri dönüşüme katkı sağlıyoruz.

Sürdürülebilir Tarımla Gelen Kahveler

Sürdürülebilir tarımın önemini biliyor ve kahvelerimizi üretirken doğayı korumaya özen gösteriyoruz. Bu tarım yöntemi sayesinde pestisit ya da kimyasal gübreler kullanılmıyor. Çiftçilerin eğitiminden, sosyal ve ekonomik şartlarının iyileşmesine, üretimin doğru yapılmasından tarım alanlarının etkin kullanılmasına kadar sürdürülebilir tarıma önem veriyoruz. Privat Kaffee African Blue öğütülmüş filtre kahve, Guatemala’nın verimli volkanik topraklarında, sürdürülebilir tarım yöntemleriyle yetiştirilmiştir. Yamaçlardan elle toplanan kahve çekirdeklerinden üretilmiş kahve, hafif asitli ve çikolata dokunuşlu bir lezzete sahip. Bu kaliteye ulaşmak için sürdürülebilirliği üretimimizin merkezine alıyoruz.

 privat kaffee

Kahve çeşitlerimizin %50’si sürdürülebilir ve organik tarım projeleriyle üretiliyor. Çevreyi korumak için attığımız tüm adımları buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Dünyayı ve çevreyi korumaya her zaman olduğu gibi devam edeceğiz. Çevre dostu olarak üretilmiş ürünler ve daha fazlası için mağazalarımızı veya tchibo.com.tr adresini ziyaret edebilir, doğayı korumaya katkı sağlayabilirsiniz.