Dinç Tutan Karışım: Zencefilli Ballı Limon Şurubu

Kış mevsiminde bağışıklık sistemimizin diğer mevsimlere göre daha güçlü olması gerekiyor. Bunu sağlamak için meyvelere, vitamin ve mineral kaynağı olan doğal yollara başvuruyoruz. Bu doğal yollar lezzetli bir şekilde birleştiğinde ortaya çıkanlardan biri de zencefil bal limon karışımı oluyor. Limon, sahip olduğu antioksidan etkiler ve içerdiği C vitaminiyle bu karışımı zenginleştiriyor. Bal, ölçülü kullanıldığında şekere sağlıklı bir alternatif olurken zencefilin faydaları saymakla bitmiyor. Bu kadar sağlıklıyken aynı anda lezzetli olan bir karışım, çocuklarınızı, dostlarınızı ve misafirlerinizi çok sevindirecek. Lezzetiyle büyülerken enerji verecek zencefil bal limon karışımı tarifimizi sizinle paylaşıyoruz.

Malzemeler

    • 3 adet limon
    • 800 ml kaynamış su
    • 6 çay kaşığı bal
    • 5 yemek kaşığı toz zencefil

 

Yapılışı

Öncelikle 800 ml suyu kettle yardımıyla ısıtın.

2 adet limonun suyunu sıkacak yardımıyla sıkın.

Bir adet limonu önce iyice yıkayın. Sonra limonu kesme tahtasında iki eşit parçaya bölün. Bir yarısını alın ve dört dilim olacak şekilde dilimleyin.

Üstünü sıkıca kapatabileceğiniz bir kabın veya tencerenin içine 800 ml kaynamış su ekleyin. İçine limon parçalarını, limon suyunu ve zencefili ekleyin ve iyice karıştırın. Soğumaya bırakın.

5 dakika sonra su ılımaya başladığında balı ekleyin ve biraz daha karıştırın. Zencefilli Ballı Limon karışımımız hazır.

Elimizde kalan yarım limonu da 4 dilim olacak şekilde dilimleyin.

Soğuk servis etmek isterseniz dinlendirebilirsiniz. Sıcak servis etmek isterseniz bir kupanın içine limon dilimlerini ve karışımımızı koyarak soğumadan afiyetle içebilirsiniz. Kalan kısmı dostlarınızla ve ailenizle paylaşabilir veya daha sonra içmek için saklayabilirsiniz.

Afiyet olsun. ?