Diyetisyen Ayça Alara Aycan’dan: Fıstık Ezmeli Granola

 
Klasik kahvaltıdan sıkıldım, sabahları kahvaltı hazırlamaya vaktim yok, öğle aram yok, ne yesem? ve fıstık ezmesi delisiyim diyenler buradaysa, tam size göre bir tarifle karşınızdayım. ?
 
Granola; yoğun günlerimizin biricik, tatlı kurtarıcısı. İster süt ile, ister yoğurt ile; ister ana öğünde, ister ara öğünde. Her haliyle çok pratik, çok lezzetli. Ben özellikle yoğun klinik günlerinde;
 
4 yemek kaşığı yoğurt ile 2-3 yemek kaşığı granolayı yoğurt taşıma kabına koyuyor, güne onunla birlikte başlıyorum. Sıcak yaz günlerinde bu ekip, muhteşem bir öğle öğünü yerine de geçebilir. Ayrıca hem spor sonrası öğünlerinin hem de yoğun olup eve geç geldiğimiz akşam öğünlerinin bir kurtarıcısı olmaya da aday. Hadi tarife geçelim.
 

 

Malzemeler

 

Katılar:

 
2 su bardağı yulaf ezmesi

1 su bardağı çiğ fındık

1 tutam tuz

100 gram bitter çikolata

 

Sıvılar:

 
1 adet büyük boy kırmızı elma

2 yemek kaşığı şekersiz fıstık ezmesi

2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı (tercihe göre zeytin yağı)

 

Hazırlanışı

 

Çikolata dışında tüm katı malzemeleri bir araya, sıvı malzemeleri de kendi aralarında gruplayın. Kırmızı elmaların kabuklarını çok amaçlı soyucu ile kolayca soyarak püre haline getirin.
 

 
Çiğ fındıkları ve bitter çikolatayı iri iri doğrayın. Ardından çikolata dışındaki tüm malzemeleri, mutfak yardımcıları ile karıştırın.
 
Pişirme kağıdına serin. Önceden ısıtılmış 150 derece fırında, 35-40 dakika kadar pişirin. Fırına konulduktan 15 dk sonra, bitter çikolataları da karışıma ekleyerek 35-40 dakikayı tamamlayın. Fıstık ezmeli granolanız hazır.

 

Afiyet olsun!

 

Sağlıklı günler!

 

Uzm. Dyt. Ayça Alara Aycan
 
Instagram: @aycainwonderland