Diyetisyen Ezgi Mısırlı’dan: Granola Bar Tarifi

 

Havalar iyice ısındı ve ne dediğinizi duyar gibiyim: “Bir ara öğün olsun, hem tatlı isteğimi bastırsın; hem serinletsin, hem düşük kalorili olsun, hem de bunları yaparken beni doyursun!” 🙂 Özellikle yaz aylarında daha hafif tercih ettiğimiz ana öğünleri, aynı şekilde hafif ara öğünler ile desteklememiz gerekiyor. Şişkinlik hissi ve mide kramplarını önlemek adına paketli gıdalardan ziyade, bağırsak faaliyetlerini destekleyen smoothie’ler, ev yapımı barlar tam size göre! Bugün yapımı kolay ve evdeki malzemelerinizle rahatlıkla yapabileceğiniz pişmeyen bir Kuru Meyveli Granola Bar yapacağız. 🙂
 


 

Kuru Meyveli Granola Bar

 

Malzemeler

 

  • 250 g yulaf ezmesi
  • 150 g kuru meyve karışımı
  • 1/2 çay bardağı tahin
  • 1 yemek kaşığı kakao tozu
  • 2 yemek kaşığı hindistan cevizi tozu
  • 1 adet küçük boy muz

 
 

Hazırlanışı

 

Yulaf ezmesini blender’dan geçirerek un haline getirin ve temiz bir kaba alın. Muzu çatalla ezerek püre haline getirin. Blender’da yulaf ve muz püresini iyice birbirine yedirin. Kalan malzemeleri bir bir ekleyerek, homojen bir karışım oluşmasını sağlayın. Bu karışımı Tchibo Atıştırmalık Pişirme Kalıbı’nda bulunan 8 eşit bölmeye ince uzun şekilde iyice sıkıştırın. Ben bu tarifimde, 2 adet Tchibo Atıştırmalık Pişirme Kalıbı kullandığım için toplamda 16 adet granola yaptım. Siz de bu doğrultuda malzemelerinizi arttırabilir ya da azaltabilirsiniz.
 

Son olarak, granolaların 30 dakika boyunca derin dondurucuda iyice donmasını sağlayın. 30 dakika sonunda ise granolaları buzdolabı kısmına alarak, tüketileceği kadarını çıkarabilirsiniz.
 

Sizlere hafif ve fit bir yaz diliyorum!
 

Diyetisyen Ezgi MISIRLI
 

Instagram: @mutfaktakidiyetisyen