Kendinizi tamamen yoga egzersizlerine verebilmeniz için rahat edebileceğiniz bir mekana ve doğru ekipmanlara ihtiyacınız olacaktır. Sadece birkaç yoga aksesuarı ile beden duruşlarını ve meditasyonları rahatsız edilmeden ve yoğun olarak yaşayabilirsiniz.

 

Tam Oturan Kıyafet

Doğru yoga kıyafetinin öncelikle rahat oturması ve hareketlerinizi kısıtlamaması son derece önemlidir. Elastan oranlı pamuklu yoga pantolonları gayet uygundur çünkü yoğun hareketlerde bile pozisyonları rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Yoga seanslarının bitişlerinde ise genelde rahatlama ve gevşeme egzersizleri yapılır. Beden uzun süre dinlenme pozisyonunda bekler. Bunun için pantolonların yanında uzun kollu tişört tercih etmeniz önerilir. Böylece vücut ısısını hızlıca kaybetmez.

 

Kaymaz Mat

İyi bir yoga matı antrenman esnasında kaymamalı ve denge çalışmalarında da size sağlam bir zemin sunmalıdır. Matın eklemlere destek sağlayacak esneklikte olması da önemi bir avantajdır.

Dinlenme seanslarında üşümemeniz ve rahat etmeniz için tercih ettiğiniz yoga matının yalıtım özelliği ve yumuşak bir yüzeyi olmalıdır. Yoga derslerine matınızı yanınızda götürecekseniz, mat taşıma kemeri ve muhafaza çantanız olması size kolaylık sağlayacaktır.

 

 

Meditasyon

Meditatif egzersizler farklı pozisyonlarda yapılabilir. Örneğin bunlar diz oturuşu, bağdaş ve lotus oturuşudur.

Meditasyon yastığı oturarak yapılan meditasyon egzersizlerinde dik duruş sağlamanızı kolaylaştıracaktır. Sırtınız gerilecek ve yükü hafifleyecek, siz de daha rahat nefes alıp verebileceksiniz.