Dondurma makinesi yanında diğer bazı araç ve gereçler de işinizi kolaylaştırabilir. Eğer sık sık dondurma yapıyorsanız, bu malzemelerin elinizin altında olması size hem zaman kazandıracak hem de dondurma yapımını daha da keyifli hale getirecek.

  • Dondurma kaşığı: Dondurmaları porsiyonlara bölmeniz çok pratik! Yuvarlak, köşeli veya sıyırıcı kaşık olarak plastik veya çelik malzemeden üretilmiş olan farklı çeşitlerini bulabilirsiniz. Dondurma porsiyonlayıcı kaşığında bulunan özel kaldırma mekanizması sayesinde dondurmayı top şeklinde çıkarabilirsiniz. Dondurma kaşığını arada bir sıcak suya daldırmak dondurmanın kaşıktan daha kolay çıkarmasını sağlar.
  • Plastik kazıyıcı: Kazıyıcının yumuşak kenarı sayesinde karıştırma kabında bulunan karışımın tamamını rahatlıkla hiçbir atık kalmadan sıyırabilirsiniz. Plastik veya silikon kazıyıcının esnekliği sayesinde ise kâsenin dibine kadar rahatlıkla ulaşabilir ve karıştırabilirsiniz.
  • Soğutucular veya buz küpleri: Soğutucuları derin dondurucuda dondurabilirsiniz. Dondurucudan çıkardıktan sonra içinde bulunan sıvı daha uzun süre soğuk kalır. Dondurma yapımında soğutucu aletler veya hazırlamış olduğunuz buzlar önemli görev üstlenerek dondurma karışımının soğutulmasını sağlar.
  • El blenderi: Bu önemli yardımcı aleti soslara ve meyve pürelerine hem volüm hem de kremsi bir kıvam kazandırır.
  • Çırpma kâsesi: En ideal çırpma kâsesi çelik malzemeden üretilmiş olanıdır. Yuvarlak tabanı sayesinde kaymadan mükemmel bir şekilde tencere üstüne yerleştirilebilir. İster sıcak ister soğuk su banyosu için idealdir. Profesyoneller daha pahalı olan bakır kâseleri tercih ediyor. Bakır, ısıyı daha iyi yayar ve profesyonel ellerin mutlaka tercih ettiği bir üründür.
  • Sıkma torbası seti: Sıkma torbası seti, süslemede, pasta ve kek yapımında olmazsa olmazlardan. Ağzı yuvarlak veya farklı desenlerle sunulan sıkma torbalarını beze veya kızartılacak hamur işlerinde kullanabilirsiniz. Dondurmanızı taze krema ile süslemek için de tercih edebilirsiniz.
  • Waffle makinesi ile ev yapımı külahlar yapabilirsiniz. Ancak külah için sunulan düz waffel makineleri bildiğimiz waffel makinelerinden biraz daha farklı. Külah waffel makineleri daha düz olup üzerine hamur yayılır ve pişirilir. Genelde bu tür waffel makinnelerini yanında külahlara şeklini veren bir sarma aleti bulunur.