Dünya Kahve Günü’ne Özel Kahve Hakkında Bilgiler

Dünya Kahve Günü için sizleri enfes kokulu bir yolculuğa çıkarmak istiyoruz. Hayatımızın en önemli anlarında var olan, bazen sadece kokusuyla neşemizi yerine getiren, güneşi karşılarken ya da güne veda ederken hep yanımızda olan kahveye dair önemli bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Kahve Nasıl Ortaya Çıktı?

Kahvenin keşfedilme hikayesi M.Ö 850 yılına dayanıyor. Etiyopyalı bir çoban, güttüğü keçilerin bir meyveyi yedikten sonra canlanmaya başladığını fark ediyor. Ardından Etiyopyalı çoban da bu meyveyi deniyor. Meyvenin kokusu, tadı ve kendisine verdiği his çok hoşuna gidiyor.

Uzun bir yolculuk sonucu 1517 yılında kahve, Yemen’e kadar gelerek bizlere ulaşıyor

Kahve Çekirdekleri

Dünyada 100’den fazla kahve çekirdeği bulunur, bunlardan en çok tüketilenleri Arabica ve Robusta’dır.

Arabica çekirdekleri yüksek arazilerde yetişir. Çekirdekleri yavaş büyür ve aroması yoğundur.

Robusta çekirdekleri daha nadir bulunur. Çekirdekleri düz ve ufak kesimlidir. Toprağımsı bir tadı vardır. Kimi zaman Arabica ve Robusta çekirdekleri bir arada kullanılır, böylece ortaya kusursuz bir lezzet bütünü çıkar.

Yapılışlarına Göre Temel Kahveler

Yapılış tekniklerine, sürelerine ve kullanılan malzemelere göre kahveler farklı isimler alırlar.

Espresso

Hazırlanması ve tüketmesi hızlıdır. İnce çekilmiş çekirdeklerden elde edilmiş kahve, belirli bir oranda basınca ve yüksek ısıya maruz bırakılır. Yoğun aromaya sahip espresso kahvelerin yüzeylerinde az bir köpüğü bulunur. Küçük fincanla servis edilirler.

Filtre Kahve

Orta çekilmiş kahve, filtreden süzülen suyla yavaş yavaş demlenir.

Türk Kahvesi

Kendine has bir kahve türü olan Türk kahvesi, ince çekilmiş çekirdeklerin özel bir yöntemle öğütülmesi sonucu elde edilir.

Americano

1 veya 2 ölçü espresso üzerine kaynar su eklenerek Americano elde edilir.

Caffe Latte

Caffe Latte ya da latte, 1 veya 2 shot espressoya süt eklenmesiyle elde edilir.

Mocha

2 shot espresso, 24 gram kadar sıcak çikolata tozu ve süt köpüğü ile bir araya getirilerek Mocha oluşturulur.

Macchiato

Isıtılarak köpürtülen sütün üzerine iki parmak kalınlığında süt köpüğü ve son olarak da 1 veya 2 ölçü shot eklenerek hazırlanır.

Cappuccino

Espresso üzerine sıcak süt ve süt köpüğü eklenerek hazırlanır. İçindeki espresso, ısıtılmış süt ve süt köpüğünün hacmi birbirine eşitti. Süt aroması, CafeLatteye göre daha kıvamlıdır.

Tchibo Kahveleri Nereden Geliyor?

Tchibo, dünyanın dört bir yanındaki en verimli arazilerden tam zamanında, özenle seçerek toplar. Kusursuz bir aroma için bu taze kahve çekirdeklerini doğru oranda harmanlar ve kendine has yöntemiyle kavurur.

Brezilya’nın yumuşak ikliminden gelen ve mineral bakımından zengin kahveleriyle keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Latin Amerika’nın dengeli iklimindeki volkanik topraklarda yetişen filtre kahvelerle hafif asitli ve çikolata dokunuşlu bir lezzet yolculuğuna çıkabilirsiniz.

Afrika’nın gizemli topraklarında özenle toplanan çiçeksi ve güçlü karakterli kahvelerle gün içinde eşsiz zamanlar geçirebilirsiniz.

El Salvador Dağı’nın eteklerinden toplanan karamel nüanslarına sahip kahvelerle kendinizi doğadaymış gibi hissedebilirsiniz.

Kolombiya’nın ünlü ikliminde yetişen çekirdeklerle yapılan kahvelerle, aromatik lezzetlerin büyüsüne kapılabilirsiniz.

Hindistan’ın verimli arazilerde yetişen çekirdeklerin yoğun kokusunu her yudumda alabilirsiniz.

Etiyopya’nın bereketli dağlık alanlarından gelen kahve lezzetiyle narin çiçek notaları arasında bir lezzet deneyimi yaşayabilirsiniz.

Günün hangi anında olursanız olun, dünyanın farklı noktalarından özenle toplanan enfes kahvelerle enerjinizi ve mutluluğunuz artırabilirsiniz. Dünya Kahve Günü’nüz kutlu olsun!