Mavi dünyadaki belki de en özel renk. Her şeye yakışır, her şeye kolaylıkla uyum sağlar. Seveni de çoktur mavinin, öyle ki diğer popüler renklerden kırmızıyı ya da sarıyı sevmeyen birçok insan varken maviyi sevmeyen kişi sayısı oldukça azdır. Belki herkesin en sevdiği renk mavi değildir ama en sevmedikleri renk de olmamıştır hiçbir zaman. Bu bakımdan mavi rengin çekici olduğu kadar esrarengiz bir yanı olduğu da kesin.
 

1- Arapça “ma” su anlamına gelmektedir. Mavi sözcüğü Arapça “su gibi” anlamına gelen Ma’i sözcüğünden Türkçe’ye geçmiştir.
 

2- Mavi ferahlık hissi yaratır. Kökeninden de anlaşılacağı gibi içimizi tertemiz yapan bir su gibidir. Mavi, kanın akışını yavaşlatır ve bu nedenle sakinleştirici etkisi mevcuttur. Maviyi sevenler sakin insanlardır. Meditasyon, yoga gibi rahatlatıcı etkileri olan eylemleri gerçekleştiren insanların da en sevdiği renk hep mavidir çünkü mavinin sakinleştirici etkisi zihni rahatlatma sürecinde oldukça faydalıdır.
 

3- Mavi pek çok kadim kültürde, Dünya ile birlikte düşünüldüğünden kutsallığı simgeler. Çünkü üzerinde yaşadığımız gezegen mavi rengindedir ve bizim tüm hayallerimiz, hayatlarımız, inançlarımız, anılarımız bu küçük mavi gezegende saklıdır. Mavi, yaşam demektir…
 

4- Mavinin insanlara güven verdiğini pek çok araştırma bize göstermiştir. Bu yüzden halkla temas kuran pek çok devlet memuruna mavi üniforma giydirilir. Hatta öyle ki dünyada en çok üretilen kumaş rengi mavidir. Çünkü mavinin insana çağrıştırdığı tek bir kötücül duygu yoktur.
 

5- Mavi insanın içini coşturur, ilham verir, duygulandırır. Mavi, adına en fazla şarkı yapılan renktir.
Şiirlerde de bolca kullanılmaktadır. Edip Cansever’in de dediği gibi; bir renk değildir mavi, huydur bizde.
 

6- Elbette mavi inceliğin ve nezaketin rengidir. Asil insanlara boşuna mavi kanlı dememişler. Moda dünyasında da görebileceğimiz üzere en klâs, en şık parçalarda kullanılan renkler genellikle mavi tonlarıdır. Maviyi asil yapan özellik, bilinmez ve gizemli havasıdır.
 

7- Mavinin değişik tonları farklı etkiler yaratır; koyu maviler, örneğin çivit ve gece mavisi yatıştırıcı, açık mavi huzur vericidir, duygusallığı ve duyarlılığı ortaya çıkarabilir, deniz mavisi ise düzen ve disiplini temsil eder.
 

8- Mavi, yaratıcılığı ve ciddiyeti, güvenilirliği ve idealizmi bir arada sunar. Bulunduğunuz ortamın mavi renkte olması ise soğukkanlılığı getirir ama pozitif bir yapıya da sahip olmanızı sağlar.
 

9- İlginç bir şekilde diyetinize de faydası vardır mavinin. Batılı diyetisyenlerin en çok tercih ettiği diyet tekniklerinden biri mavi tabak kullanımıdır. Çünkü mavi, kırmızının aksine yeme içgüdüsünü dizginleyen bir renktir.
 

10- Mavi verimliliği ve performansı arttırır. Çalışırken akılda kalması gereken notların altını kalın mavi kalemle çizmek okunan şeylerin akılda kalmasını kolaylaştırır. Tükenmez kalemlerin ezici bir çoğunlukla mavi mürekkepli üretilmesinin sebebi de budur. Mavi kalemle yazılan yazılar hafızada daha çabuk ve kalıcı olarak yer almaktadır.