Sütlü ve Kremalı Dondurmalar

iki dondurma çeşidi adından da anlaşıldığı gibi temelde özellikle süt ve kremadan yapılıyor. Kremsi dondurma sütlü dondurmanın bir çeşidi olup tamamen susuz hazırlanır. Süt ve yumurta/yumurta akı oranı ise bire birdir.

 

Meyveli Dondurmalar

Meyveli dondurmalar tamamen sütsüz olarak meyve içerikli hazırlanabilir. İstenirse kremsi kıvamı yakalamak için süt veya krema da eklenebilir. Meyveli dondurma yaparken gerçek meyve kullanmak önemlidir. Narenciye türü meyvelerde kullanılan malzeme en az %10 oranda, diğer tüm meyvelerde ise en az %20 oranda olması gerekiyor.

 

Frozen Yoğurt

Frozen yoğurt veya dondurulmuş yoğurt artık dondurmaya gerçek bir alternatif sayılabilir. Krema yerine frozen yoğurt başlıca yoğurt ve biraz da sütten üretiliyor. Hafif ekşimsi tadı ise özellikle sıcak yaz aylarında tam bir ferahlık veriyor. Genelde tadı nötr olarak sunulan frozen yoğurt, damak tadına göre fındık veya çikolata parçacıkları ile zenginleştirilebiliyor.

 

Parfait

Parfait veya parfe bir çeşit tam dondurulmamış bir dondurma çeşididir. Normal dondurmadan farklı olarak sürekli karıştırarak hazırlamak yerine dondurulur. Dondurma makinesi olmadan da hazırlanışı oldukça pratik bir dondurma türüdür. Yüksek miktarda içerdiği yumurta sarısı ve yağ sayesinde karıştırma metodu uygulamadan da oldukça kremsi bir kıvam elde edilir.

 

Sorbet

Sorbet özellikle büyük oranda su ile hazırlanır. Süt veya krema kullanılmadığı için yağsız ve hafiftir. Lezzetli tadını ise meyve, meyve suyu ve şekerden elde eder. Damak tadınıza göre limon suyu, likör veya diğer alkol içerikli içecekler eklenebilir.