Yemek yapmak keyiftir; ancak mutfakta kendimizi yoracak gereksiz işlemlere girmemeliyiz. İşimizi kolaylaştıracak birçok yararlı mutfak gereçleriyle iş paylaşımı yapabiliriz. Bunlardan bazılarını yakından tanıyalım.

 

Su Isıtıcısı

Çay suyunu kaynatmaktan çok daha fazlasını sunan su ısıtıcısı mutfakların vazgeçilmez kahramanıdır. Makarna veya başka bir yemek hazırlamak için kaynamış suya hızlıca ihtiyacınız olduğunda, su ısıtıcısı ile oldukça çok zaman kazanırsınız. Genelde su ısıtıcıları su kaynadıktan sonra otomatik olarak kapanır. Siz de böylece başında beklemeye gerek duymadan bu arada diğer işlerinizle ilgilenmeye devam edebilirsiniz.

 

El Mikseri ve Mutfak Robotu

Her iki alet karıştırma ve yoğurma gibi yorucu işleri elinizden alır ve dakikalar içinde krema, kek hamuru gibi lezzetleri kolayca hazırlamanızı sağlar. El mikserleri küçük işlerde büyük yardımcı olurken, çok özellikli mutfak robotları gerçek hobi pastacıları ve aşçıları için çok yararlı olacaktır. Mutfak robotuyla örneğin sebze doğrayabilir, rendeleyebilir veya kesebilirsiniz.

 

Mutfak Tartısı

Belli şeyleri bir ölçü kabı kullanarak ölçebilirsiniz, fakat mutfak tartısı ile malzemeleri tam olarak ölçebilir ve ayarlayabilirsiniz. Dijital mutfak tartılarının yenilikçi özelliklerinden biri de Tara fonksiyonudur. Böylece kullandığınız kasenin ve kabın ağırlığı toplam ağırlıktan çekilir. Kabı boş olarak tartıya yerleştiriyorsunuz ve modele göre bir tuşa basıyorsunuz. Kabı değiştirmeye gerek kalmadan istediğiniz malzemeleri tartmaya devam edebilirsiniz.

 

Mutfak Gereçlerinin Bakımı

Mutfak gereçlerinizin bakterilerden uzak ve uzun ömürlü olması için düzenli bir bakım ve temizlik şart. Agresif temizlik deterjanları hassas yüzeylere zarar verebilir, yüzeyler matlaşır ve parlaklığını kaybedebilir. Sert temizleyici bezlerden ve fırçalardan da uzak durmakta yarar var. Çıkarılabilir parçaları ılık suyla ve hassas deterjanlarla yıkamaya özen gösterin. Yağlı kirlerde ise alternatif olarak kabartma tozu kullanabilirsiniz. Kireçleri ise herhangi bir kimyasal madde kullanmadan sirke ve limon suyu ile temizleyebilirsiniz.