Kahve yapımında bir klasik: Espresso potu İtalyan mutfağının vazgeçilmezidir.

 

Espresso potuna koyulan kaynamış su, aşağıdan yukarıya doğru Espresso süzgecine basınç uygular. Bu sayede Espresso, potun üst kısmında birikir. Espresso kahve makinesinde olduğu gibi yüksek basınç ile çalışmadığından dolayı Espresso potu ile yapılan kahvede çok fazla krema oluşmaz.

 

Ön Hazırlık

Espresso potunu ocak üstüne koymadan önce alt kısmındaki demliği ağzına kadar su ile doldurun.

Öneri: Kaynar veya sıcak su doldurarak Espresso potuna önceden ısıtabilirsiniz. Böylece ateş üstüne koyduğunuzda potun aşırı ısınması önlenmiş olur. Aksi durumda kahve çok çabuk acır ve metalik bir tat alır.

 

Doğru Öğütme Ayarı

Espresso potu için kahvenin Espresso makinesine göre biraz daha kabaca çekilmiş olması gerekiyor.

Öneri: Espresso potu için ideal öğütme ayarı ise çok ince olan Espresso kahve ve French Press için kalınca çekilmiş kahve arasında olmasıdır.

 

Kahve Miktarı

Espresso potunda kullanılacak kahve miktarını ayarlamak son derece basittir. Metal filtresi tamamen dolacak şekilde kahve kullanın.

Öneri: Filtredeki kahveye parmaklarınızla basınç uygulayabilirsiniz. Çok büyük güç uygulamayın ve tamper kullanmayın.

 

Kahve Yapımı

  • Üst ve alt kısmını birbirine sıkıca vidalayın ve Espresso potunu ocak üstüne koyun. Ocak ısısının orta ateşte olmasına dikkat edin. Yüksek ateş kahvenin yanmasına ve ağızda acı bir tat bırakmasına neden olur.
  • Su kaynamaya başlar başlamaz kahveyi geçer. Espresso ise demliğin üst kısmında birikir.
  • Pottan kaynama sesi gelmeye başladığında demliği ocaktan alabilirsiniz.

 

Bunları Biliyor Muydunuz?

Demliği doğru zamanda ocaktan almayı unutmayın. Su yukarı doğru yükselmeye başladığı an kahve aromaları ortaya çıkmaya başlar. Sonuna doğru ise acı maddeler kahveye karışabilir ve lezzetsiz bir sonuca neden olabilir.