Ev yapımı dondurmayı isterseniz makine ile isterseniz de makinesiz hazırlamanız mümkün. Makine ile hazırlanan yöntem daha kolay ama daha bütçeli iken diğer yöntem biraz daha maceralı ve zaman isteyen bir hazırlama süreci gerektiriyor. Her iki metodun avantaj ve dezavantajlarını sizin için kısaca özetledik.

 

Dondurma Makinesinde Dondurma Yapmak

Ev yapımı dondurma yapmanın en kolay yolu şüphesiz dondurma makinesinin yardımıyla olur. Hazırladığınız dondurma karışımını makineye koymanız yeterli. Kremsi dondurmanın püf noktası ise sürekli hava sirkülasyonu altında yoğun karıştırma metodudur. Böylece buz kristallerinin oluşumu önlenerek istenilen kremsi sonuç elde edilir. Dondurma makineleri bunu kolaylıkla yapabiliyor. Ancak bazı makineleri kullanmadan önce soğutucu parçasını derin dondurucuda gerekli ayarda soğutmak gerekirken bazı modellerde bu işlem otomatik olarak makine tarafından ayarlanabiliyor.

 

Makinesiz Dondurma Yapmak

Elbette ev yapımı dondurmayı makinesiz de hazırlamak mümkün. Bu metot biraz daha zaman ve güç istiyor. Hazırlamış olduğunuz dondurma karışımını makinaya değil de basit bir kaba koyup derin dondurucuya atmanız yeterli. Dondurmanın kremsi kıvamını yakalamak için asıl işlem, yani tekrar tekrar karıştırma işlemini istediğiniz kıvamı elde edene dek bir kaç kere tekrar etmeniz gerekir. Özellikle kremalı dondurma çeşitlerinde bu çok önemli. Fakat parfait (parfe) gibi bazı dondurma çeşitlerinde ise bu işlem çok gerekli değil.