Meyvelerden yapılan ev yapımı reçelleri çocukken de çok severdik. Bugün de hala kahvaltılarda aranan lezzetler arasında olan ev yapımı reçel ve marmelatlar en az eski zamanlardaki gibi vazgeçilmez. Önerilerimize göz atın.

 

Kutulama Yöntemi Nedir?

Kutulama veya kavanozlarda saklama yöntemi ile besinler direkt olarak özel kavanozlara konulur ve ağzı kapalı olarak 80 ila 100 derece sıcaklıkta olan suda ısıtılır. Uzun ömürlü olmasını sağlayan bu yöntemin uzun bir geçmişi vardır. 100 sene önce bu yöntem Johann Weck tarafından bulunmuştur.

 

Marmelat Konservesi

Kavanoza konulup ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra yüksek derecedeki suda ısıtma yöntemi sayesinde meyve ve sebzeler uzun ömürlü olarak muhafaza edilir. Birçoğumuz ilk önce klasik olan çilek reçelini düşünsek de zencefilli ve acı biberli tarifler de giderek daha çok beğeni kazanıyor. Damak tadınızın peşinden gidin!

 

Konserve Nasıl Yapılır?

Malzemeler önce bir tencereye konulur, kaynatılır ve sonrasında cam kavanozlara doldurulur. Ardından ağzı iyice kapatılır ve cam kavanoz ters çevrilir. Bu yöntem sayesinde soğuma esnasında alt basınç oluşur ve kapak hava sızdırmaz bir özellik kazanır. Bakteriler giremez ve besinler çok daha uzun süre taze kalır.