Pilatesin temel kurallarına sadık kaldığınız sürece evde de kendinizle başbaşa bir pilates programı uygulayabilirsiniz.

 

1- İnternette pek çok pilates programı bulunuyor; ayrıca pek çok önemli pilates eğitmeninin video setlerinden birini de alabilirsiniz. İlk yapmanız gereken doğru bir eğitim seçmektir.

 

2- Pilates hareketleri kesinlikle doğru yapılmalıdır. Hareketlerinizi yaparken aynı zamanda da görmek isterseniz, eğer varsa, büyük bir aynayı karşınıza koymalısınız. Böylece kendinizi seyredebilirsiniz.

 

3- Katıldığınız bir pilates dersini kaydetmeniz size hareketlerini izleyip bir sonraki seferde daha düzgün yapmanız için ipuçları verecektir.

 

4- Spor için özel olarak üretilmiş, hareketlerinizi kısıtlamayacak, hava alan ve terinizi emen kıyafetler seçmeye özen göstermelisiniz.

 

5- Hareketleri doğru ve güvenli bir şekilde uygulayabilmek için doğru ekipman seçimi çok önemlidir. Yanlış ekipmanla gerçekleştirdiğiniz hareketlerle vücudunuza istemeden zarar verebilirsiniz. Şişirilebilir yoga ve pilates minderi egzersiz, rahatlama ve esneme için idealdir. Egzersizlerinizi güvenli bir şekilde yapmanıza olanak sağlar:

 

6- Evde çalışmaya başlamak için önce basit birkaç ısınma hareketini yapmayı unutmayın ve başlangıçta 20 dakikayı geçirmeyin. Zamanla egersiz süresini artırabilirsiniz. Basit hareketleri rahatlıkla yapabilmeye başladıktan sonra yeni ekipmanlarla daha komplike egzersizleri uygulamaya geçebilirsiniz. Sertlik derecesi isteğe göre ayarlanabilen jimnastik topları farklı egzersiz imkanları sunarken kaslarınızı güçlendirir ve omurganızı rahatlatır.