Evde Pratik Kahve Yapımı

Kahvenin çok sevildiği bir ülkede yaşıyoruz. Sabahları içilen espresso gibisi, dışarıda yenilen güzel bir yemekten sonra filtre kahve içmek gibisi yok. Evlerde ise Türk kahvesi daha çok tercih edilebiliyor. Türk kahvesini genelde hepimiz seviyoruz ama farklı tatlar aradığımız zamanlar da oluyor. Aradığınız tadı, kahve yapmanın birkaç püf noktasını öğrenerek evinizde kendiniz yaratabilirsiniz.  Mükemmel kahve demleme yolculuğuna başlayabilmeniz için adım adım açıkladığımız önerilerimizi sizinle paylaşıyoruz.

Kahveyi kendiniz yapmak mutlu eden bir aktivite olabiliyor. Aktivite sonunda kendinizi tam kıvamında bir kahveyle ödüllendirmek de cabası. Hepsinin en başında ise kahvenin seçimi geliyor. Uzun süre taze kalan kahveler için aroma kilidi olan bir çekirdek kahve tercih etmek isteyebilirsiniz.

Kahvenizin aroma kilidi yoksa aroma kaybı yaşamamak için kahve saklama kutusu kullanmak akıllıca olabilir.

Çekirdeğinizi seçtikten sonraki adım ise kahve miktarını doğru ayarlamak. 250 ml hacmindeki bir fincan filtre kahve için 16 g öğütülmüş kahve kullanmanız ideal olacaktır. İşinizi şansa bırakmayıp kesin bir ölçüm isterseniz hassas dijital tartı kullanabilirsiniz.

Çekirdek kahvenizi kendiniz öğüterek aroma kaybının önüne geçebilir ve kahve lezzetinden ödün vermeyebilirsiniz. Öğütme işlemi için kahve değirmeni tercih edebilirsiniz.

Kahvenin suyla karşılaştığı an da çok önemli olabiliyor. İdeal bir kahve için suyun kaynar olmaması gerekiyor. Su sıcaklığı, 92 derece ve 96 derece arasındayken yavaşça kahveyle buluşturmak lezzeti artırabilir. Kahve suyu hazırlamak için nostaljik görünümlü bir kahve ibriği kullanmayı düşünebilirsiniz.

Kahvenizi demlemek için iki farklı yol kullanabilirsiniz. Bunlardan ilki el filtresiyle hazırlama yöntemi.

El Filtresi Yöntemi

Öncelikle seramik el filtrenizi hazırlayın.

El filtrenizin içine kağıt filtrenizi yerleştirin ve filtreyi suyla ıslatın.

Filtreyi servis edeceğiniz bardağın veya sürahinin üzerine yerleştirin. İçini kahve ile doldurun. Suyu kahvenin üzerine yuvarlak çizerek dökün. Tüm su damlayana kadar bekleyin. Kahveniz hazır.

French Press Yöntemi

Öncelikle french pressinizi hazırlayın.

Kahveyi french presse koyun ve sıcak suyu üzerine dökün. Kahveyi karıştırdıktan sonra kapağı kapatın ve 4-5 dakika bekleyin. Süre dolduktan sonra süzgeci aşağıya indirin ve servis edin. Kahveniz hazır.

French press termos hem kahve yapıp hem yanınızda taşımanızı sağlayabilir.

Sıcaklığı koruyan ve dışarıya geçirmeyen bir servis için kahve bardağı kullanabilirsiniz.

Önerilerimiz şimdilik bu kadar. Kendinize ve sevdiklerinize leziz kahveler yapmanız dileğiyle.

Tchibo ile evde kahve keyfi. ?