Espressoya göre daha kalın çekilerek elde edilen filtre kahve, çeşitleri arasında en çok tercih edilenlerden. Demleme yöntemine göre siz de kendi filtre kahvenizi hazırlayabilirsiniz.

 

French Press

En temiz ve basit demleme yöntemidir. Kahve makinenizden daha homojen bir demleme sunduğu için kahvenin özelliklerini daha çok hissedebilirsiniz.

 

Nasıl kullanılır?

  • 250-300 ml su kaynatın ve biraz soğumaya bırakın. (Kahve demleme yöntemlerinde kaynar su kullanılması önerilmez, çünkü yağ asitleri buharlaşır ve kahvenin lezzeti azalır.)
  • Yaklaşık iki yemek kaşığı kadar kahve ve sıcak suyun bir kısmı konulur.
  • Bir dakika demlenmesi beklenir.
  • Üzerine kalan suyun tamamı konulur ve yaklaşık üç dakikalık bir demlenme sonunda kahveniz hazırdır.

 

Filtre Kahve Makinesi

Suyun damla damla akmasıyla bir filtre içindeki kahveden süzülüp geçerek başka bir hazneye ulaşması ile elde edilen kahve demleme yöntemidir.

 

Nasıl kullanılır?

  • Kahve haznesine filtreyi yerleştirdikten sonra bir kahve fincanına bir yemek kaşığına denk gelecek şekilde istediğiniz miktarda kahve koyun.
  • Su haznesine içmek istediğiniz fincan kadar su koyun. 125 ml yaklaşık olarak bir fincana eş değerdir.Cam karafın kahve haznesinin altında olduğunu kontrol ettikten sonra makinenizi çalıştırabilirsiniz.
  • Karaf iyice dolduktan sonra kahveniz hazırdır, ancak servis etmeden önce birkaç dakika beklemeniz lezzetini arttıracaktır.

 

Bu kadar kahveden bahsetmişken güzel bir keyif yapmaya ne dersiniz? İster sabah kalktığınızda, ister işten eve geldiğiniz de, isterseniz de hafta sonu… Kahvenin özel bir gününün ve saatinin olmadığını sadece gerçek kahve severler bilir. Kahve severlerin iyi bildiği bir diğer şey ise; sizin için kahvenin en iyisini kendimize has yöntemlerimizle kavurduğumuzdur. Sizin de bunları adınız kadar iyi bildiğinize eminiz 🙂