Lezzetli yemekler hazırlamak için kullanılan mutfak gereçlerinin önemi yadsınamaz. Bu mutfak gereçlerinin ne tür maddeden üretildiği ise önemlidir. Mutfakta güvenle kullanabileceğiniz malzemeler hakkındaki bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

 

Ahşap

Ahşap dayanıklı, sert ve mutfakta birçok alanda kullanılabilir. Mutfak için ahşap ürünler seçerken önemli olanlar: Ahşabın zararlı maddeler içermediğindne ve gıda kullanımına uygun olduğundan emin olun. Doğal, cilalanmamış ahşabı düzenli olarak yağlayarak bakım yapabilirsiniz. Bunun için nötr gıda yağları veya ayçiçek yağı kullanabilirsiniz. Her yıkamadan sonra ahşabın iyice kurumasına dikkat edin. Ahşap genelde bulaşık yıkama makinesi için uygun değildir.

 

Çelik

Mutfakların birçoğunda büyük olasılıkla en azından bir tane mutfak aleti veya gereci çeliktendir. Çünkü çelik uzun ömürlü, ısıya dayanıklı, kolay temizlenir ve gümüş yüzeyiyle şık bir görünüme sahiptir. Genelde diğer malzemelerle kombine edilir. Yemek pişirme kaşıkları ve benzerlerinde silikonla birlikte kullanılır. Böylece mutfak araç gereçleri hem daha sağlam hem de tencere ve tavalara karşı daha hassas olmaktalar.

 

Silikon

Rakat ve bakımı son derece kolay olan silikon mutfaklarda giderek daha çok yer buluyor. Isıya dayanıklı ve değişen sıcaklıklara karşı hassas olmadığından dolayı yemek pişirirken, kızarma yaparken veya keklerde çok amaçlı kullanılabilir. Yumuşak yüzeyi yapışmaz kaplama tava ve tencereleri korur ve hamur veya diğer içeriklerin yapışmasını önler. Günümüzde artık kek kalıpları çoğunlukla silikondan üretilmektedir.

 

Cam

Camın mekanik girişimlere karşı hassas bir malzeme olmasına rağmen birçok avantajı bulunur. Isıya son derece dayanıklı ve ısıyı aynı zamanda çok iyi yayması sayesinde fırın yemeklerinde cam kalıplar tercih edilir. Şık bir görünümünün yanısıra başka bir kaba transfer etmeye gerek kalmadan direkt içinde hazırladığınız cam ile servis edebilirsiniz. Diğer bir artısı da camın hijyenik bir malzeme olmasıdır: Pürüzsüz yüzeyi bakterileri barındırmaz ve çok rahat temizlenir