Kaliteli bir uyku daha iyi hissetmemiz ve enerjik olmanızı sağlar. Dolayısıyla doğru nevresimler tercih etmek, dinlendirici ve rahat bir uyku için önemli bir etkendir. Özellikle de kullanılan malzeme büyük önem taşır. Kumaş tende nasıl bir etki yapıyor? Kaşındırıyor mu? Yoksa yumuşak bir dokunuş mu sağlıyor?

 

En Popüler Kumaş Türleri

Jersey

Jersey kumaştan üretilen nevresim takımları oldukça sevilir. Elastik kumaşı ve kendine has örgü dokusu sayesinde ten ile eşsiz bir uyum sağlar. Dokusundaki küçük ağlar sayesinde nefes alır ve nemi emer. Jersey nevresim takımı ütü istemez ve bakımı kolaydır. Isı dengeleyen özelliği sayesinde yıl boyu kullanıma uygundur.

 

Renforcé

Renforcé, pamuklu kumaş için standart bir dokuma türüdür. Orta narin dokumalı pamuklu malzemesinin yüzeyi düz ve yumuşaktır. Nemi emer ve ısıyı dengeler. Dayanıklı malzemesi sayesinde kumaşa rahatlıkla desen ve baskı yapılabilir. Hem sıcak hem de soğuk geceler için uygundur.

 

Mikrofiber

Mikrofiber kumaş oldukça ince fiberlerden oluşur ve genelde polyesterden üretilir. Bu şekilde çok hafif ve ince bir doku elde edilir; düz yüzeyi son derece yumuşaktır. Toz ve polen alerjisi olanlar için mikrofiber nevresim takımları ilk tercihtir çünkü ev akarlarını uzak tutar ve diğer alerjen faktörlere karşı da oldukça dirençlidir.

 

Sarılıp Rüyalara Dalın: Soğuk Geceler İçin Nevresimler

Soğuk gecelerde nevresimlerin başlıca görevi teni yumuşacık sarması ve sıcak dokunuşlu olmasıdır. Yumuşak yastık ve yorgan kılıfları soğuk mevsimlerde rahatlığa ve keyfe davet çıkarıyor. Karlı ve soğuk kış günlerinde kumaşı ve rengiyle parıldayan nevresimler adeta bir şölen havası estiriyor.

 

Biber

Biber kumaşı da Renforcé kumaşı gibi bir dokumaya sahiptir ve genelde saf pamuktan üretilir. Yüzeyi pürüzlüdür. Bu yüzden biber kumaşından üretilen nevresim takımları son derece sıcak tutar ve yumuşaktır. Kış mevsiminin vazgeçilmezidir.

 

Flanel

Flanel nevresim takımının yüzeyi pürüzlüdür. Bu sayede oldukça sıcak tutar ve yumuşaktır. İnce ip kalitesi sayesinde biber kumaşından daha hafiftir. Bu nedenle dokumasına kimi zaman ince biber kumaş dokuma de denir. Flanel kumaş pamuktan üretilir, nemi emer, nefes alır ve kullanım rahatlığı sunar.

 

Mikropolar

Yumuşak nevresim takımı olarak mikropolar kumaş tende rahatlık hissi verir. Polyester mikroliflerden oluşan mikropolar nevresim takımı yumuşak olduğu kadar yüksek bakım kolaylığı da sunar. Yıkandıktan sonra çabuk kurur ve ütü istemeden katlanıp dolaba konulabilir.

 

Hava kadar hafif ve ferah: Yaz günleri için nevresimler

Yaz mevsiminde terlemek mi? Hiç sanmıyoruz! Yaz geceleri için ideal olan nevresim takımları hafif ve serin bir dokunuş sağlamalı. Isı dengeleyebilen ve nefes alan ince kumaşlar rahat bir uyku için idealdir.

 

Perkal

Perkal pamuklu, oldukça sık ve düz yüzeye sahip bir kumaştır. Perkal kumaşı çok hafif ve emicidir. Bu yüzden yaz günleri için idealdir. Ayrıca bakımı da çok kolaydır. Perkal nevresimlerini dokuma iplerinin renginde bulabileceğiniz gibi değişik baskı detayları ile tercih etmeniz de mümkün.

 

Saten

Saten son derece ince liflerden üretilmiş pamuk iplikler kullanılarak sık bir dokuma tekniğiyle işlenir. Bu sayede parlak, düz ve dökümlü bir yüzey kazanır. Özellikle nevresim takımları için kullanılan mako-saten kumaşının kullanımı rahattır ve serinletici bir etkiye sahiptir.

 

Keten ve Linen

Keten doğal bir elyaftır ve keten bitkisinin liflerinden elde edilen bir kumaştır. Ayrıca doğal yapısı sayesinde bakterilere karşı dayanıklıdır. Serin tutması ve nem emici özelliği sayesinde klasik bir yaz kumaşı özelliği taşır. Keten nevresimleri havadaki nemi iyi süzer. Bu nedenle alerjen bünyeler için de uygundur. Linen kumaşı ise keten taklididir ve özellikle çocuk odalarında kullanılır.