Herkes için doğru bisiklet türü vardır. İster Hollanda tipi bisiklet ister dağ bisikleti olsun. Bisiklet türleri arasındaki farkların neler olduğunu ve oturma pozisyonuna etkilerini burada öğrenebilirsiniz.

 

Hollanda Tipi Bisiklet

Adından da anlaşılacağı gibi bu bisiklet türünün temeli Hollanda’ya dayanır. Bisikletin en önemli özelliği ise oldukça dik bir oturma pozisyonunda kullanılmasıdır. Sırt açınız 90° derecede olup neredeyse dümdüz oturarak bisiklet kullanırsınız. Vücut ağırlığı bu durumda oturma kaslarında yoğunlaşır. Ellere ve bileklere ise çok fazla yüklenilmez.

 

Şehir veya Trekking Bisikletleri

Şehir bisikletlerinin konstrüksiyonu dik bir oturuş ile trafiğe hakim bir pozisyonda olmanızı sağlar aynı zamanda pedallara ciddi bir güç verir. Şehirde hem hızlı hem de güvenli bir sürüş yapabilirsiniz. Trekking bisikletlerinin de benzer bir konstrüksiyonu vardır. Hafif eğik oturuş pozisyonundan dolayı güç yüklenmesi daha çok ellerde, boyunda ve omuzlardadır. Oturma kasları, sırt ve omurgaya daha az yüklenilir.

 

Dağ Bisikleti

Diğer bisikletlere göre dağ bisikletleri daha küçük olsalar da daha sağlam bir donanıma sahiptir. Geniş tekerlekleri ve iyi bir yay sistemi ile bu bisiklet türleri dağlık bölgeler için ideal bir seçenektir. Yay sistemi farklı derecelerde olabilir. Tam bir süspansiyona sahip bir kadroya ”Fully”, sadece ön süspansiyona yönelik bir kadroya ”Hardtail” denir. Dağ bisikletleri birer spor aleti olarak değerlendirilir, bu yüzden genelde lamba gibi herhangi ekstra güvenlik ekipmanları ile birlikte satılmaz.

 

Yarış Bisikleti

Yüksek hız yapmayı seviyorsanız yarış bisikletiyle yola çıkmak tam size göre. Alüminyum veya karbondan üretilmiş olan hafif kadroya sahip olan yarış bisikletleri ile düz ve sağlam zeminlerde istediğiniz hıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Daha yüksek bir hız yakalayabilmek için bu tür bisikletlerde ekstra ekipmanlar kullanılmaz. Sele pozisyonu uzunlamasına olur. Bu sayede daha az rüzgâr direncine karşı koyarak kolaylıkla saatte 100 km hız yapabilirsiniz.