Çocuklarınız, eşiniz yemeklerinize bayılıyor ama evinize gelen dostlarınız da aynı hisleri yaşasa hiç fena olmaz değil mi? Sevdikleriniz için dillere destan yemekler hazırlamak bazı püf noktalardan geçiyor. Önerilerimizi uyguladıktan sonra herkes sizin için aynı şeyi düşünecek! Sofranızda harikalar yaratacak, yemeklerinizin tadına bakanları kendinize hayran bırakacak, bu altın kuralların hepsini ezbere bilen çok iyi bir şef olacaksınız.  

 

  • Lezzetli yemekler için baharat kullanımını eksik etmeyin, yeni şeyler kullanmaktan kaçınmayın. Yemeğe lezzet vermesi için koyacağınız taze kekik ve biberiye gibi otsu bitkileri bir iple bağlayıp yemeğin içine atın. Hazırladığınız yemeğin piştiğini düşündüğünüzde ya da servis yapacağınız zaman eklediğiniz bu taze baharatları ip yardımıyla tamamen çıkarabilirsiniz.
  • Tuzsuz yemekler çoğu zaman pek lezzetli olmaz. Piştikten sonra eklemenizin lezzetinin kaybolmasına yol açar. Pişerken tuzu yukarıdan serpmek yemekte eşit olarak dağılmasını sağlar. Ayrıca damak tadınıza uygun tuz miktarını yemeği pişirirken koymayı ihmal etmeyin.
  • Elinizde hamur açmayı çok tercih etmeseniz de bazen işin lezzeti tamamen parmaklarınızdan geçiyor. Özellikle minik kurabiyeler yapacağınız zaman açacağınız hamur için ellerinizi kullanın. Mikser kullandığınızda istediğiniz kıvamı elde etmeni çok zor olabilir. Hamura dokunarak en ideal kıvamı yakalamanız kolay olacaktır. Çocuklarınız için harika kurabiyeler yapmak istediğinize eminiz 🙂
  • Yumurta kıracağınız zaman düz bir yüzeyden yardım alın. Kase kenarı bile yuvarlak şekiller yumurta kabuklarının içeri doğru kırılmasına sebep olur. Kimse yemeğinizin içinden kırık yumurta kabuklarının çıkmasını istemez değil mi?
  • Pazar kahvaltıları için mükemmel omletin sırrı pişmeye yakından tavanın kulpuna vurmaktan geçiyor. Spatula yardımıyla omleti çevirmeye çalışırken parçalama ihtimaliniz çok yüksek!