Kahve bizi gerçekten daha da ılımlı mı yapıyor? Kahve dünyasından gerçeklerle sizlerleyiz 🙂

 

Kahveye dair ilginç ve eğlenceli başlıkları sizler için bir araya getirdik. Yoksa siz kahve keyfini keçilere borçlu olduğumuzu bilmiyor muydunuz?

 

Kahvenin uyarıcı etkisi olduğunu hepimiz biliriz. Ancak, kahveyle ilgili sizden gizlemek istemediğimiz, ender bilinen başka gerçekler de var.
 


 

Keçiler – Kahvenin kâşifleri
 

Söylentilere göre kahve bitkisi 9. yüzyılda bugünkü Etiyopya topraklarında keşfedilmiştir. Khalid isimli bir çoban, bir gün keçilerinin daha zinde ve hareketli olduğunu keşfeder. Bunun üzerine ertesi gün keçilerini merakla takip etmeye başlar ve onların çalılıklardaki bir meyveyi yediklerini görür. Bu meyvenin tadını merak edip kendisi de yer ve o gece bir türlü uyuyamaz. Yakınlardaki bir manastırın rahipleri bundan haberdar olunca, tanımadıkları bu meyveyi incelemeye başlar, ufalayıp su ile demlerler. Sonuç; – kahve – geceleri dua ederken uyanık kalmalarına yardımcı olmuştur.
 


 

Bu keçinin ataları olmasaydı belki de kahveyle hiç tanışmayacaktık.
 

Tohumlar fincana!
 

Kahve tanelerinin aslında kahve bitkisinin tohumları olduğunu biliyor muydun? Kahve taneleri aslında kahve kirazı veya meyvesi olarak adlandırılır. Bu çekirdekli meyveler her mevsim yeşil olan çalı görünümlü küçük ağaçlarda yetişir ve olgunlaştıkça göz alıcı sarı renginden ateş kırmızısına dönüşür. Kahve kirazının çekirdeğinin kabuğu kalın ama yumuşaktır ve içerisindeki tohum yani kahve tanesinin tadı meyvemsidir. Kahve üretimi için bu çekirdekler yani tohum dediğimiz meyveler işlenir.
 

 
 

Kahvenin çiçekleri ve kırmızı meyveleri görüntüsüyle cezbediyor.
 

Kahve bizi daha ılımlı, akıllı ve sevimli yapar
 

Bilimsel araştırmalardan elde edilen sonuçlar gerçekten çok şaşırtıcı! Sadece bir fincan kahveyi elimizde tuttuğumuz zaman bile daha ılımlı davrandığımızı biliyor muydunuz? Bir fincan taze kahvenin tüten dumanı bile bizi dinç tutmaya yarar. Sıradan ve koku içermeyen bir mekândan ziyade kahve kokulu bir mekân bizi daha yardımsever yapar!
 

Eski kahve daha yeni keşfedildi
 

1000 sene sonra bile kahve kültürüne dair keşifler sınır tanımayacak. Kahve severler özellikle lezzetli yeniliklerin peşinde koşacak ve sağlık konularına dair araştırmalar yapacak. Ancak değişmeyecek gerçeklerin başında , kahvenin en keyifli halinin evde veya arkadaşlarla beraber içileceği kalacak. Ayrıca kahve tüketimi de her geçen yıl daha da artacak. 2000 yılında dünya çapında 6,3 milyar kilogram olan kahve tüketiminin 2014’te 9 milyar kilograma çıkması da bunu en önemli ispatlarından biri.
 


 

Tchibo’nun  tüm kahveleri özenle seçiliyor.