Kamp yaparken bir süreliğine evdeki mutfağınızın sunduğu konfordan vazgeçmeniz gerekir. Fakat iyi bir hazırlık ve plan ile kamp mutfağınız da gayet eğlenceli olabilir. Açık havada yemek hazırlamanın da yemek yemenin de kendine özgü bir keyfi var.

 

Gaz Ocağı, Kömür Mangalı ve Diğerleri

Eğer ‘benim’ diyebileceğiniz bir karavana sahip değilseniz, yemek pişirmek için başka seçeneklere bakmanız gerekebilir. Gaz ocağı ve kömür mangalı ise en sevilen çözümler arasındadır. Gaz ocağı size küçük bir ocak hizmeti sunacağı için evde de yaptığınız gibi bir tencerede veya tavada yemeğinizi hazırlayabilirsiniz. Mangal tercih ederseniz biraz daha yavaş ve az seçeneğiniz olacaktır. Fakat iyi tarafı bulaşığınızın az çıkmasıdır. Kısa bir tatil için tek kullanımlık mangal malzemesi de yeterli olabilir.

 

Kamp Ateşi Nasıl Yakılır?

Kamp ateşiyle de yemekler hazırlayabilirsiniz. Ayrıca kamp ateşinin başında oturmak ve çıtırtılarını duymak son derece huzur vericidir. Küçük bir ateş yakmak istiyorsanız, örneğin marshmallow kızartmak için yıldız ateşi yakabilirsiniz. Ortada yıldız oluşturacak şekilde küçük büyük odunları ve benzeri malzemeleri bir araya getirin. Her durumda yangın ihtimalini dikkate alın ve yakınınızda mutlaka yangın söndürücü bulundurun.

 

Kamp mutfağında zengin çeşit için 3 öneri

  • İster ocak ister kaynatıcı veya mangal! Kamp alanında birbirinden lezzetli yemekler hazırlayabilirsiniz. Hem her gün kutu yiyecek yemek kimi mutlu eder ki! Kamp mutfağınızda farklı sunumlar için nelere mi ihtiyacınız var? Sadece biraz hazırlama süresi ve bu tüyolara:
  • Çeşitli gıdaları yanınıza alın. Olmazsa olmazlar arasında ise bulunanlar tuz, biber, bal, şeker, yağ ve sirke. Kuskus, mercimek, makarna, kutu domates ve ton balık da dayanıklı gıdalar olarak tercih edilebilir. Gizli bir tüyo arasında tost ekmeği de var: İki dilim tost ekmeği arasında gönlünüz ne isterse kızartabilirsiniz. Örneğin pesto, mozarella peyniri ve domates.
  • Yöresel yiyecekler alın. Aromatik baharatlar veya taze balık isterseniz yöresel pazarlara veya marketlere gidebilirsiniz. Kamp alanınız dışına çıkın ve yepyeni bir mutfakla tanışmaya hazır olun.
  • Arta kalan yemekleri doğru değerlendirin. Lezzetli yemek hazırlamak istediğinizde hâlâ işinize yarayabilirler. Örneğin ‘fakir şövalye’ hazırlayabilirsiniz. Bunun için ekmekçileri süte ve yumurtaya bandırıp kızartın. Önceki günden kalan patatesleri kızartabilir, patatesli omlet veya patates salatası yapabilirsiniz.