Kamp tatilinde özgürlüğün tadı bir başka çıkar! Doğayla iç içe olup bağımsızlık hissini en iyi kampta yaşayabilirsiniz. Mükemmel bir kamp tatili yapmak için size harika tüyolarımız var.

 

1. Doğru Çadır Seçimi

Tatilde çadırda kalmak isteyenler lüks ve konfor tutkusundan biraz feragat etmek zorunda kalabilir. Fakat yine de tercih edeceğiniz çadır, dar ve kullanışsız olmamalı. Kaliteli ve geniş alanlı bir çadır ile doğanın özgür havasını oldukça rahat yaşayabilirsiniz. İşte sizin için derlediğimiz çadır çeşitleri ve özellikleri.

 

-Kubbe Çadırları ve Otomatik Çadırlar

Kubbe kurulumlu çadırlar karakteristik şeklini genelde iki veya daha fazla direklerinin çadırın orta bölümünde buluşmasından alır. Az yer kaplar, kolay ve hızlı kurulur. Böylece dağ turları veya kısa kamp tatilleri için idealdir. Daha hızlı kurulum sağlamak isterseniz otomatik açılan çadırlar tercih edebilirsiniz. Kurulumu için havaya atmanız yeterli!

 

-Aile Çadırları

Aile çadırları veya geniş çadırlar birkaç kişilik olup fazla eşyaya da yeterli alan sunar. Büyük boyutlu ve ağırlıkları nedeniyle yürüyüş için uygun değillerdir. Fakat grup olarak ve arabayla sabit bir kamp alanında tatil yapmak isteyenler için idealdir. Dilerseniz hatta bir kano, yemek grubu ve benzeri eşyalarınızı koyabileceğiniz bir depo olarak da kullanabilirsiniz.

 

-Tünel Çadırları

Bu çadırların şekli tuluma benzer, kubbeli çadırlara göre daha çok alan ve rahatlık sunarlar ve ağır değillerdir. Büyük modellerde oda bölmeleri bulunur. Özellikle aileler için oldukça kullanışlı sayılırlar. Tünel çadırlarını düz alanlarda kamp yapacaksanız kullanmanızı öneririz.

 

2. Doğru Çadır Alanı Seçmek

Çadır kurmak için doğru alanın nasıl bir yer olması gerektiği kimlerle kamp tatiline çıktığınıza bağlı. Çocuklarla kamp tatili yapacaksanız onları eğlendirecek yeterli etkinlik alanı olmalı. Çift olarak kamp yapacaksanız ve sakin bir tatil geçirmek istiyorsanız ona göre seçim yapabilirsiniz.

Hareketli, eğlenceli ve çocukların keyif alabileceği tatil parkı veya herkesten uzak bir kamp adası mı olmalı? Her kamp alanı herkese aynı şekilde hitap etmeyebilir. Kamp alanını seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizin için bir araya getirdik.

 

-Çocuklarla Kamp Yapmak

Çocuklarla kamp yapacaksanız küçük tatilcilere uygun bir çadır alanı olduğundan emin olun. Çocuklar için animasyon programlarının olduğu ve yeterli etkinlik programı sunulduğu bir kamp alanı tercih ederseniz onlar eğlenirken siz de dinlenebilirsiniz. Çocukların tek başına gezmesine izin verecekseniz çadır kurduğunuz yerin ana caddeden uzak olmasına dikkat edin.

 

-Köpeğinizle Kamp Yapmak

Kamp yapacağınız yere köpeğinizi de birlikte götürecekseniz evcil hayvanların kabul edilip edilmediğini önceden öğrenin. Yakınlarda özel köpek sahilleri var mı veya köpeklerin koşturabileceği yeterli alan var mı? Köpeğinizle birlikte kamp yapmak için ideal tatil dönemi okulların açıldığı zamanlardır. Böylece kamp yerlerindeki yoğunluk azalmış olur ve daha çok yer bulabilirsiniz.

 

-Çift Olarak Kamp Yapmak

Çift olarak kamp yapmak istediğinizde ise oldukça özgür ve rahat bir çadır alanı seçebilirsiniz. Sakin ve wellness seçenekleri sunan bir kamp alanı da mümkün, hareketli ve bol eğlenceli bir yer de mümkün! Tercih sizin. Yeter ki önceden kamp yeri ayırın veya yeterli alanın olup olmadığını araştırın. Beklentilerinizi karşıladığından emin olmak için kamp hizmetleri hakkında önceden bilgi edinin.

 

3. Çadır Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Çadır şekline karar verdikten sonra doğru modeli seçerken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. En önemli sorular ise malzemesiyle ilgili. Örneğin su geçirmez mi? Dikiş yerleri suya karşı dayanıklı? Çadırın iç yüzeyi nefes alan bir dokumaya sahip mi? Eğer yürüyüş veya bisiklet turu gibi bir kamp planınız yoksa çok hafif bir çadır tercih etmek yerine üzerinde belirtilen kişi sayısından biraz daha büyük bir çadır alın. Şişme yatak, bavul ve benzeri eşyaları koymak için de ekstra yere ihtiyaç olacaktır.

 

4. Doğru Çadır Bakımı

Çadırınızı her kullandıktan sonra temiz ve kuru muhafaza ederek havalı bir yerde saklarsanız önemli bakım tüyolarını dikkate almış olursunuz. Kamp yaparken buhar ve ter gibi sıvılardan korumak için güneşli havalarda düzenli kurutun. Kirleri ise dikkatlice bir fırça yardımıyla temizleyin ve nemli bir süngerle silin. Agresif deterjan gibi temizlik malzemesi kesinlikle kullanmayın veya çadırı çamaşır yıkama makinasına atmayın.

 

Kampta yapılan klasik başlangıç hataları

  • İlk defa kamp tatili yapacaksanız beklemediğiniz zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Tüm bu beklenmedik zorlukların üstesinden kolaylıkla gelmeniz için bazı tüyolarımız var.
  • Çadırınızı ve ilgili ekipmanları tatilden önce evde denemekte fayda var. Çadırınızı bir kere de olsa evde kurun ve gaz ocağı, şişme yatağı ve benzeri eşyaları tatile çıkmadan önce deneyin.
  • Tatil boyunca güneşin tadını çıkarmak isteseniz de her türlü hava şartlarını göz önünde bulundurun ve uygun kıyafet götürün. Yanınıza yetecek kadar kıyafet alın ve su geçirmez bir çantada muhafaza edin.
  • Erkenden yola çıkın. Ne de olsa karanlık çöktükten sonra yabancı çadırların üzerinden atlayarak ve el feneri yardımıyla çadır kurmak istemezsiniz.
  • Günlük bulaşık yıkamak için sünger, fırça, deterjan ve kurulama bezleri almayı unutmayın. Tabak çanakları taşıyabileceğiniz büyük bir leğen de işinizi kolaylaştırabilir.
  • Öğünlerinizi, yiyecek ve içeceklerinizi önceden planlayın. Böylece yanınızda yeterli miktarda yiyecek içecek bulundurduğunuzdan emin olabilirsiniz.