Herkesin hayatında olmazsa olmazlar vardır. Ancak konu çiçeklere gelince, hepimizin ortak noktalarından birine değinmiş oluyoruz. Her evin huzur kaynağı olan çiçekler, bakımı esnasında bile mutluluk duymamızı sağlayacak kadar hayatımızda özel bir yere sahip.
 

Her mevsim değişikliğinde, aklımıza gelen ilk konulardan biri de, mevsimi gelen çiçeklerden hangilerinin evimizde açmasını seçmek oluyor. Doğallığın simgesi, hoş kokusu ve rengarenk görüntüsüyle çiçekleri gözümüzde canlandırmak bile heyecan verici.
 

Kış mevsiminin de öne çıkan pek çok çiçeği var. Öyle ki, kimisinin adına şarkılar yazılırken, kimisinin isimlerini çocuklarımıza veriyoruz. Peki, kış çiçeklerinin taşıdığı anlamları biliyor muyuz?
 

Kardelen

 

Kardelenler türüne göre kış başında, ortasında veya sonunda çiçeklenirken, bahar aylarında da çiçeklenebilen türleri mevcuttur. Kışın iyi güneş alan yerlere dikilmesine dikkat edilmelidir. Süs bitkisi olarak yetiştirilebilmesi için en geç sonbahar sonuna kadar ekilmesi tavsiye edilir.
 

Kardelen, bekleyişi simgeler. Kışın karın altından çıkarak, boynunu bükmesi, bunun en hüzünlü tasviridir. Yaz boyunca toprağın altından çıkmaması ise sabrın ve fedakarlığın simgesidir.
 

Nergis

 

Nergis için kışın mis kokulu habercisi diyebiliriz. Ağustos ayından Kasım ayına kadar ekimi gerçekleştirilir ve kış boyu güzel kokusu ile etrafa enerji saçar.
 

Bilgisiyle, birikimiyle, statüsüyle, mevkisiyle çok değer verdiğiniz birine saygınızı çiçeklerle göstermek istiyorsanız, ‘Saygı Sunma’ anlamına gelen Nergis çiçekleri mükemmel bir seçim olacaktır. Örneğin yöneticinize, öğretmeninize, babanıza olan saygınızı göstermek için Nergis çiçeği hediye edebilirsiniz.
 

Orkide

 

Son derece özel bir görünüme sahip olan orkide çiçeğinin, zamana, rengine ve kişilere göre anlamları da değişmektedir. Ancak en temel anlamı ile orkide, sevgiyi, zarafeti, gücü temsil etmektedir. Eşinize, sevgilinize, orkide çiçeği hediye ettiğinizde, O’na olan sevginizi çok zarif bir şekilde göstermiş olursunuz. Annenize bu çiçeği armağan ettiğinizde ise ’Anne Sevgisi’ gibi saf bir duyguya karşılık, tertemiz sevginizi göstermiş olursunuz! Pembe orkide; sevgi ve zarafeti, beyaz orkide; saflık ve duruluğu, mor orkide; gösterişli ve cesur olmayı, sarı orkide; yeniliği ve huzuru, siyah orkide ise; mükemmelliyetçiliği temsil ediyor.
 

Kış çiçeklerinin hepsi özel ve hepsinin hayatımızda ayrı bir anlam taşıdığı kesin. Çiçekler, yaşam alanlarımızın ayrılmaz bir parçası ve en yakın dostlarımızdan biri. Bu hoş kokulu, rengarenk dostlarımız, ayrıcalıklı ve şık bir alanda yetişmeyi de kesinlikle hak ediyor. Mesela, damla şekilli ve parlak cilalı, hem dekoratif hem çiçek yetiştirmeye uygun bir vazoda.