Soğuk mevsimlerde açık havada yapılan birçok spor dalları için ‘Soğan Prensibi’ dediğimiz giyim şekli ön plana çıkıyor. Yani bir tane kalın kıyafet yerine sporcular hava şartlarına göre birçok kıyafeti üst üste giymeyi tercih ediyor. Bunun avantajı: Böylece değişen hava durumuna göre kıyafetler rahatlıkla istendiğinde teker teker çıkarılabilir.

 

1. Kat: Nefes Alan Fonksiyonel Kıyafetler

İlk kat olarak spor kıyafetinin önemli bir görevi var: Sıcakta serin tutmalı, soğukta ısıtmalı. Polyester ve poliamit gibi liflerden üretilen fonksiyonel kıyafetler nemi vücuttan dışa doğru atar ve böylece ısı ayarını dengeli tutar. Vücut ne çok üşür ne de çok ısınır. Aynı zamanda iyi bir spor kıyafetinin kaşındırmaması veya sürtmemesi gerekir.

Öneri: Fonksiyonel kıyafetlerin ısı ayarlama özelliğini etkili şekilde hissetmek için bu kıyafetler direkt vücuda temas etmeli.

 

2. Kat: Isı Yalıtımlı Uzun Kollu Tişörtler veya Yelekler

Orta katta tercih edilen kıyafetin ısı yalıtımlı özellikte olması gerekir. Hava durumuna ve rüzgar faktörüne göre (yani hissedilen ısı) en uygun kıyafet ince lifli malzemelerden yapılan kıyafetler ve sıcak termal kumaşlardır. Yani orta kat olarak tercih edilen kıyafetler ince, uzun kollu tişörtler de olabilir, yelek veya polar atlet de olabilir. Hangi kıyafeti tercih edeceğiniz tamamen soğuğa karşı ne kadar duyarlı olduğunuza bağlıdır. Pantolon olarak termal koşu taytları veya diğer termal koşu pantolonları idealdir.

En önemli kriter: Kıyafetin nefes alan bir kumaştan olması önemlidir. Nemi dışarı atarak buharlaşmasını sağlamalıdır.

 

3. Kat: Rüzgar ve Yağmur Korumalı

Kıyafetin en dış kısmı rüzgar, yağmur ve kardan korumayı sağlar. Dışarısı iyice soğuk ve ıslak olduğunda yüksek fonksiyonelli kıyafet gereklidir. Rüzgar ve yağmurdan etkilenmeyecek, aynı zamanda maksimum derecede nefes almalı ve sıcaklığın depolanmasını engellemeli. Bunun için ideal çözümü termal/ rüzgar korumalı koşu ceketleri sunuyor. Dış yüzeyindeki özel corepel® emici kumaşı sayesinde yağmura karşı direnç oluşturur.

Kış koşullarında bere ve rüzgara karşı dirençli koşu eldivenleri de oldukça önemlidir. Öneri: Koşu seanslarınızı akıllı telefonunuza kayıt edecekseniz, dokunmatik özellikli eldivenler ile akıllı telefonunuzu rahatlıkla kullanabilirsiniz.