Yazın çocukları eğlendirmek daha kolay. Ancak kışın çok soğuk havalarda, çocuklarımızın hasta olma ihtimaline karşı dışarıda yapılan aktivitelerden kaçınabiliyoruz. Bu durumda maalesef kış günlerinde çocuklar, günlerinin büyük bölümünü televizyon izleyerek, tablette veya bilgisayarlarında oyun oynayarak geçirebiliyor. Bu çocuklar için ne kadar eğlenceli olsa da, onların gelişimi ve ebeveynleri arasındaki iletişim olumsuz yönde etkilenebiliyor.

Çocuklarınızla kısa veya uzun vakitler geçirirken, onu eğlendirecek ve gelişimine de katkı sağlayacak birbirinden keyifli aktiviteler var.

 

• Puzzle yalnızca eğlenceli vakit geçirmek için değil, zeka gelişimi açısından da birçok faydası olan aktivitelerden biri. Çocuklarınızın el ve göz koordinasyonunu geliştirmekle birlikte, çocukların düşünme yetisini, deneme-yanılma yöntemleri ile karar vermesini kolaylaştırmaya yarayan eğitici bir oyun. Dikkat eksikliği yaşayan ve konsantre olmakta zorlanan çocuklar için, özellikle soğuk kış günlerinde evde yapılabilecek bir aktivite.

 

• Çocuklarla film izlemek, onlarla kış günleri yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri. Özellikle hem çocuklara hem de yetişkinlere yönelik animasyon filmlerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca çocukların izledikleri her film, sosyal, duygusal ve zihinsel gelişimlerini etkilediğini unutmayın. Bu nedenle izledikleri filmler gelişimlerine olumlu yönde katkıda bulunabilecek nitelikte olmalı.

 

• Mutfakta ufak yardımlara kim hayır diyebilir? Bir güne mahsus mutfağınızın dağılmasından endişe etmeyin ve dünyanın en lezzetli kurabiyelerini yapın. Hamurla şekiller yaparken çocuğunuzla birlikte eğlenin ve çocuğunuzun el becerisinin gelişmesine katkıda bulunun.

 

• Her çocuk boyama yapmaya bayılır. Ancak çocuklar artık bir boya bir kağıttan sıkılabiliyorlar. Onları kendi tasarlayabilecekleri t-shirt’ler yapmaları için heyecanlandırabilirsiniz. Bu aktivite ilgilerini çekecektir. Çocuklar tamamen kendi istedikleri gibi t-shirt’lerini tasarlasınlar. Önemli olan onların özgürce kendi istediklerini yapmaları, böyle bir deneyim elde edinmeleri ve eğlenceli vakit geçirmeleri.