Sağlıklı yaşam için en azından her sabah biraz yürüyüş ve koşu yapmaya karar verdiniz ama nasıl hissedeceğinizi bilmiyorsunuz. O zaman sizi biraz aydınlatalım.

 

Kendini Motive Etme Evresi
Alarmınız çalmaya başladığı anda, sadece bir defa ertelediniz ve “Bugün kendim için güzel bir şey yapacağım” diye söz verdiniz. Yataktan kalkmak çok zor olsa da, gün geçtikçe daha sağlıkla olacağınız için aslında içten içe heyecanlısınız.

 

“Vücudumda Neler Oluyor?” Evresi
Koşuya çıktıktan sonra akciğerlerinizin vücudunuzdan ayrılacağını hissetseniz de; korkmayın. Sadece fiziksel kapasitenizi biraz zorluyorsunuz. Kendinizi çok yormadıkça biraz zorlanmanın size zararı değil faydası olacaktır.

 

Kıyafetlerin Şekilden Şekile Girme Evresi
Koşarken kendinizi tişörtün kolları yamulmuş, şortunuz yana kaymış bir şekilde buldunuz. ‘Koşmak acaba gerçekten iyi bir fikir mi?’ diye düşünmeden edemeyebilirsiniz.

 

Moral Bozukluğu Evresi
Tempolu koştuğunuzu düşünürken yanınızdan küçük bir köpeğin koşarak sizi geçtiğini gördünüz. O an umudunuzu kaybedip koşudan yürüyüşe geçmeye karar verebilirsiniz. ‘Zaten yürüyüş koşudan daha sağlıklı’ düşüncesi kafanızda oluşabilir.

 

Kendini Tekrar Motive Etme Evresi

Nefesiniz normale döndükten sonra yürüyüşten tekrar koşuya geçebileceğinizi düşünüyorsunuz, hatta o tempoda koşarken belki sohbet bile edebilirsiniz. Tabii muhtemelen bunu yapmayacaksınız ama kafanızda bu düşüncenin oluşması bile hoşunuza gidiyor.

 

“Farklı Bir İnsan Oldum” Evresi
Bu sabah kaçta uyandığınızı bir hatırlayın. Hedefleriniz, umutlarınız var. Dönüştüğünüz bu yeni insanın hayal kırıklığına uğramasına izin vermeyin.

 

Mutluluk Evresi

Rahatlama ve mutluluk evresi kendinizi mükemmel hissetmenizi sağlayacak. Toplamda en az bir saattir bunu yapıyorsunuz ve hiç de korktuğunuz, çekindiğiniz gibi kötü değilmiş değil mi?

 

Yazımız bilgilendirme amaçlıdır, her zaman doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.