Büyük küçük herkes altını sever. Saf altın ise %99,9 altın oranı ile en zarif ve en değerli metal olarak aksesuar kullanımında sıklıkla tercih edilmektedir. Saf altının çok yumuşak olmasından dolayı günümüzde altının bazı özelliklerini değiştirmek için çeşitli alaşımları yapılır. Böylece altına şekil vermek ve günlük kullanımda daha dayanıklı olması sağlanmaktadır. Kullanılan veya eklenen malzemeye göre birbirinden güzel ve eşsiz renklerde süs eşyaları ortaya çıkmaktadır.

 

Altında Hangi Alaşımlar Var?

Sarı Altın

Sarı altın optik olarak saf altından hemen hemen ayırt edilemez. Ancak direkt kıyaslandığında ise daha sağlam ve fiyatı saf altına göre çok daha düşüktür. Sarı altını elde etmek için saf altın gümüş ve bakır ile 1:1 oranında karıştırılır. Gümüş oranının etkisi ile bakırın kızıl tonu dengelenir ve böylece bildiğimiz altın rengi ortaya çıkar.

 

Beyaz Altın

Beyaz altın açık rengini saf altının gümüş, platin ve diğer metalik elementlerin karışımı olmasına b Renk gölgeleri ise açık beyazdan gri beyaza kadar uzanır. Sarımtırak veya mavimsi bir renk de ortaya çıkabilir. Homojen ve açık renk elde etmek için beyaz altın rodyum ile kaplanır.

 

Kırmızı / Pembe Altın

Kırmızı altın kırmızımsı rengiyle dikkat çekiyor. Bu özel rengi ise saf altının bakır ile karışımında elde edilir. Bakır oranı ne kadar yüksek olursa kırmızımsı renk tonu o denli yoğun olur. Renk nuansları zarif pembemsi kırmızı tondan daha derin bir kırmızı renk tonuna kadar uzanır. Pembe altın daha yüksek oranda altın içerir ve açık renginden dolayı daha çok tercih ediliyor.