Moka Pot ile Espresso Yapımı: Lezzetli Bir Espresso Nasıl Yapılır?

İtalya’dan dünyaya yayılan bir lezzetin hikayesi, Espresso. Tarifinin “Espresso”nun adında gizli olduğu söylenmektedir; İtalyanca’da “hızlı” anlamına gelen “espres” ve “basınç” anlamına gelen “press” kelimelerini içerir. Suyun yüksek basınç ile birlikte, çok kısa sürede, kahvenin içerisine geçmesi sonucunda ortaya çıkan, yoğun kıvamlı ve zengin aromalı bir kahvedir. Bu yazımızda, evde lezzetli bir espressonun nasıl hazırlanabileceğinden bahsedeceğiz.

Kahve yapımında bir klasik olan Espresso potu (moka pot), İtalyan mutfağının vazgeçilmezidir. Moka pot, 1933 yılında İtalya’da mucit Luigi de Ponti tarafından Alfonso Bialetti markası için üretilmiştir. Bialetti, ikonik tasarımı ile günümüzün en ünlü moka pot markasıdır. İtalya ile birlikte Avrupa’da ve Güney Amerika’da evde kahve yapmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Evde hızlı bir şekilde espresso yapmak istiyorsanız veya espresso makineniz yoksa Bilaletti moka pot’ları denemenizi öneriyoruz.

Malzemeler

 

 

Hazırlanışı

İlk olarak kahve, doğru öğütme ayarında çekilmelidir.  Espresso potu için kahvenin Espresso makinesine göre biraz daha kabaca çekilmiş olması gerekmektedir. Espresso potu için ideal öğütme ayarı ise, çok ince olan Espresso kahve ve French Press için kalınca çekilmiş kahve arasında olmasıdır. Çekirdek kahve tercih ediyorsanız, moka pot / espresso pot için denilerek çektirilebilir. Tchibo mağazalarında çektirdiğinizde 3 dereceye denk gelmektedir. Kahve öğütme işlemi tamamlandıysa, hazırlık aşamasına geçebiliriz.

Moka pot, basit bir sistem ile çalışır. En alt kısımda ısınan suyun buharı, orta bölümdeki filtreye koyulan kahvenin içinden geçerek üst bölümde toplanır. Suyun önceden ısıtılarak konulması, potun aşırı ısınmasını önleyecektir. Bu yöntem ile kahve acılaşmayacak ve metalik bir tat almayacaktır.

Moka potu ocak üstüne koymadan önce alt kısmındaki demliği ağzına kadar sıcak su ile doldurun. Su haznesinin üzerine yerleştirilen metal filtreye, üzeri tamamen dolacak şekilde kahve ekleyin. Filtredeki kahveye parmaklarınızla basınç uygulayabilirsiniz. Çok büyük güç uygulamayın ve tamper kullanmayın.

Üst ve alt kısmını birbirine sıkıca vidaladığınız moka potu, ocak üstüne koyun. Orta ateşte, 2-3 dakikada hazır olacaktır. Yüksek ateş, kahvenin yanmasına ve ağızda acı bir tat bırakmasına neden olacağından, orta ateş tercih nedenidir… Su kaynayarak yukarı doğru yükselmeye başladığı an kahve aromaları ortaya çıkmaya başlar. Sonuna doğru ise acı maddeler kahveye karışabilir ve lezzetsiz bir sonuca neden olabilir. Su kaynamaya başlar başlamaz kahveyi geçer. Espresso ise demliğin üst kısmında birikir. Pottan kaynama sesi gelmeye başladığında, kahvenin yanmaması için, mocha potu ocaktan alın. Kahvenin haznede birikmesi tamamlanana kadar bekleyin.

Dilerseniz üzerine kaynar su ve bir barista espresso kaşığı yardımı ile süt köpüğü ekleyerek servis edebilirsiniz. Espresso fincanları ile, kahveniz servise hazır!