Çocukların gelişiminde okul, okul öncesi eğitim, oynadıkları oyunlar, izledikleri yayınlar gibi çok önemli etkenler bulunur. Fakat yaşadıkları, uyudukları ve neredeyse tüm aktivitelerini gerçekleştirdikleri odaları da bu süreçte büyük önem taşır.

 

Doğru düzenlenmiş bir çocuk odası, mutlu ve sağlıklı bir gelişim demektir.

 

Size bu konuyla ilgili birkaç ipucu vereceğiz;

 

– Çocuk odası dekorasyonunda öne çıkan şeyler; renk, eğlence ve rahatlıktır. Odalar eğlenceli, renkli, ferah ve rahat olmalı.

 

– İlerisi düşünülerek mobilya seçimi yapmak, hızlı büyüyen çocuğun ihtiyaçlarını karşılamak açısından doğru seçim olacaktır.

 

– Mobilya seçiminde, ebeveynler genellikle kendi zevklerine göre seçimler yaparlar. Çocuğun, odasında mutlu ve rahat olmasını sağlamak için onun da fikri alınmayı unutmayın.

 

– Kız çocukları odalarında vakit geçirmeyi çok sevdiklerinden, pembe tonlarında mobilya ve aksesuarlar onları pozitif yönde etkiler. Bu, onlara kendilerini bir prenses ve masal dünyasında gibi hissettirecektir. Yine de pembe konusunda aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Küçük aksesuarlarda, oda detaylarında, yatak örtüsünde veya perdelerde kullanabilirsiniz.

 

– Geniş bir aile için ranzalar kurtarıcıdır. Yerden tasarruf etmenizi sağlayan ranzalar, çocuklar için de eğlenceli bir ortam yaratır. Üst tarafları yatak, alt kısımları çalışma masası olan ranzalar, çocuklar tarafından çok sevilmektedir.

 

– Odayı bir kız ve bir erkek kardeş paylaşıyorsa, odada ikisine de yönelik dekorasyonlar ve aksesuarlar bulunmalı. Kendi alanları olması ve kendilerine ait aksesuarların varlığı, aynı odayı paylaşmaktan rahatsız olmamalarını sağlar.

 

– Dağınık bir çocuk odası, çocuğun hareketlerini, oyun oynama ve odasında vakit geçirme isteğini düşürür. Yatak altı çekmeceleri gibi pratik düzenleme çözümleri bu sorunu ortadan kaldıracaktır.