Orijinali Fransızca “routine” olan kelime, dilimizde alışkanlıkları ifade eder. Tüm insanlar hayatlarını kolaylaştırmak için belirli rutinlere ve düzenlere ihtiyaç duyar. Öyle ki yapılan araştırmalara göre bir günümüzün %40’lık bölümü alışkanlıklarımız tarafından şekilleniyor.
Peki, rutinlerimiz bize ne kazandırır?
 

Güven Sağlar: Belli bir rutin içinde tekrar ettiğimiz davranışlar bizim hayatın belirsizliğine karşı alabileceğimiz en önemli tedbirdir. Rutinlerimiz, öngörülebilir olan şeylerin sayısını artırır. Aynı davranışları sürekli tekrar ettiğimiz için sonuçlarında ne olacağını önceden tecrübe etmiş oluruz ve daha sonra karşımıza çıkan sorunların nasıl sonuçlanacağını bu tecrübelerimize dayanarak kestirebilir, ona göre harekete geçebiliriz.
 

Sağlıklı Olmamızı Sağlar: Rutin uyku saatleri, rutin yemek saatleri, rutin spor, rutin şekilde sosyalleşme ve eğlenme hem vücut saatimizi düzenler hem de ruhsal olarak stabil ve güçlü olmamızı sağlar. Birçok sağlık ve beslenme uzmanına göre rutinlerle belirlenmiş bir yaşam tarzı sağlıklı olmanın ön koşuludur. Hep aynı saatte uyur, hep aynı saatte spor yapar, hep aynı saatte yemek yersek vücut da buna uyum sağlar ve daha az yorulduğu için daha geç yaşlanma belirtileri gösterir.
 

Dikkatimizi Artırır: Rutin yaptığımız davranışlar, ilgimizi dağıtacak faktörleri azalttığı için odaklanmamızı gerektiren şeylere daha iyi konsantre olmamızı sağlar. Çünkü rutinler bir yerden sonra ekstra dikkat gerektirmeden yapabileceğimiz işler, düşünceler haline gelir. Böylece zihnimiz ekstra bir yükten kısmen de olsa kurtulmuş olur, böylece dikkatimiz tek bir işe daha fazla yoğunlaşabilir.
 

Başarımızı Artırır: Hayatta pek çok şey birikimli olarak ilerler. Tekrar tekrar yapmaya devam ettiğimiz şeyler birikip, bizi amaçlarımıza ulaştırır. İş hayatında istikrar çok önemlidir, kimse 1 ay çok iyi 1 ay çok kötü çalışan biriyle başarıya ulaşabileceğini düşünmez. Ancak siz devamlı olarak, istikrarlı bir şekilde aynı işi ilk günkü gibi iyi şekilde yerine getirirseniz işte o zaman başarıya yelken açarsınız.
 

Mutlu Eder: Davranışçı psikolojiye göre, tekrar eden davranışlar bizi huzurlu kılar, stresle baş etmemizi kolaylaştırır ve sonuç olarak bizi olası mutsuzlulardan olabildiğince uzaklaştırır.
 

Alışkanlık Kazandırır: Sürekli olarak yerine getirmemiz gereken görevleri, sıkılmadan gerçekleştirdikçe bu sizin için bir rutin haline gelir ve artık o görevinizi hiç aksatmadan gerçekleştirmeye başlarsınız. Alışkanlık haline geldikten sonra o görev, sizin için bir zorluk da oluşturmaktan çıkar ve daha keyifli bir şekilde hayatınızı devam ettirirsiniz.