Nevresim takımlarımızı her gece kullanırız. Ancak eski tazeliklerini korumak ve bakterilerden arındırarak alerjik durumları önlemek için düzenli bir temizlik son derece önemlidir. Nevresimlerinizi uzun süre severek kullanmanız için birkaç temizlik ve bakım önerimiz var:

 

Uygun Bir Yıkama Sıklığı Bulun

Nevresimlerin hangi sıklıkta yıkanması gerektiği birkaç faktöre bağlıdır. Örneğin, alerjen bünyeler için olan nevresimlerin haftada bir kere yıkanması önerilir. Çok terleyen kişilerin ise en geç iki haftada bir nevresimlerini değiştirmeleri gerekir. Bu durumların dışında ayda bir nevresim değiştirmek yeterlidir. Yastık ve yorganları ise en iyisi her gün çırpmak ve yoğun nemli koşullardaysa her gün havalandırmak gerekir.

 

Nevresimleri Doğru Yıkamak

Genel olarak tavsiye edilen, pamuklu nevresimlerin 60°C’de yıkanmasıdır. Ancak bu şekilde bakterilerden tam anlamıyla arınabilir. Saten gibi hassas malzemeden üretilmiş nevresimlerde ise mutlaka yıkama talimatına uyulmalıdır. Daha düşük derecede yıkanması gereken nevresimler, iyi temizlenmesi için ekstra hijyen deterjanı kullanılarak bakterilerden arındırılabilir. Nevresimin rengini korumak ve kumaşının çekmesini engellemek için nevresimlerinizin fermuarını kapatarak veya düğmelerini ilikleyerek tersten yıkayın. Kumaş liflerini korumak için nevresimlerinizi ayrı ayrı yıkayın.

 

Uygun Deterjan Ve Yumuşatıcı Kullanmak

Nevresimlerinizin ilk günkü gibi canlı renklerde kalmasını istiyorsanız renklilere özel yıkama deterjanı kullanmanız önerilir. Siyah nevresimleriniz için de aynı şekilde renkli yıkama için kullandığınız deterjanı tercih edebilirsiniz. Bu deterjanlar, koyu renklerin veya siyah rengin parlaklığını koruyacaktır. Beyazlarda ise beyaz renklere özel deterjanları tercih ederek nevresimlerinizin zamanla grileşmesini önleyebilirsiniz. Mikroliflerden veya mikropolar malzemeden üretilen kumaşlarda yumuşatıcı kullanmayın. Aksi takdirde kumaşın yumuşaklığı ve emiciliği kaybolabilir. Ayrıca yoğun kokulu yumuşatıcılar konusunda daha dikkatli olunmalı. Lavanta gibi hassas kokular kullanmanız uykuya dalmanızı olumlu etkileyecektir.

 

Nevresimleri Kurutmak Ve Saklamak

Her nevresim, çamaşır kurutma makinası için uygun olmayabilir. Bu durumlarda nevresimlerinizi asarak kurutmanız ve yıkama talimatlarına uymanız önerilir. Kuruttuktan sonra nevresimlerinizi tekrar doğru tarafına çevirmenize gerek yok. Olduğu gibi tersten de katlayarak dolabınıza koyabilirsiniz. Bu sayede nevresim kılıflarınızı yastık ve yorganlarınıza geçirirken otomatik olarak doğru tarafı gelecek şekilde geçirmiş olacaksınız.

 

Her Mevsim İçin Harika Desenler

Kış aylarında daha çok çizgili veya kareli nevresimler, doğal renklerde desenler tercih edilirken, sıcak yaz günlerinde ise daha açık renkli ve eğlenceli desenler tercih ediliyor. Klasik olanlar ise puantiyeli veya çiçekli desenlerdir. Mavi, beyaz ve kırmızı tonlardaki nevresimler özellikle yaz mevsiminin vazgeçilmezleri arasında.

 

Renklerin Enerjik Dünyası

İlkbahar ve yaz aylarında tazeliği ve mutluluğu çağrıştıran her şey heyecan verir. Beyazdan beje, turkuazdan mora kadar her rengin keyfi ayrıdır. Sonbaharda sıcak renkler ön plana çıkar. Kışın ise daha derin renkler revaçtadır. Kış aylarında kırmızının koyu renklerine veya parlak gri tonlarına sarılarak uyumak sıcacık bir atmosfer oluşturuyor.